ingiltere-evsiz-sayisi

İngiltere’de genç evsizlerin sayısı arttı

İngiltere’de genç evsizlerin sayısı rekor seviyelerde

İngiltere’de genç evsizlerin sayısının son 5 yılda yaklaşık 120 bini geçtiği açıklandı. The Guardian‘ın yaptığı habere göre, İngiltere’de genç evsizlere yardım amacıyla kurulan Centrepoint Vakfı konuyla ilgili açıklama yaptı. Ülkede 2016-2017’de 86 bin gencin evsiz veya evsiz kalma risk altında olduğunu ve bu rakamın 2019-2020 yılında yaklaşık yüzde 40 artarak 121 bine yükseldiğini duyurdu. Vakıf, böylelikle İngiltere’de evsiz veya evsiz kalma riskiyle karşı karşıya olan gençlerin sayısının, üç yılda 35 bin arttığı belirtildi. Centrepoint Yöneticisi Seyi Obakin de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Koronavirüs (Covid-19) salgınının başlangıcından bu yana, vakfın yardım hattının rekor sayıda çağrı aldığını vurguladı. Obakin genç evsizlerin durumunun daha da kötüleşeceğinden endişe ettiğini ifade etti.

İngiltere’de genç siyahi evsizler bu artıştan daha çok etkilendi

Obakin, evsizlerin sayısındaki artışı, akıl sağlığı sorunları ve yüksek işsizliğe kadar, gençleri orantısız şekilde etkileyen çoklu krizlere bağladı. Ayrıca genç siyahi İngilizlerin bu artıştan en fazla etkilenenler olduğuna söyledi. “Verilerimizden, Centrepoint’ten yardım arayan gençlerin yaklaşık beşte üçünün etnik olarak farklı geçmişlerden geldiğini biliyoruz. Resmi evsizlik istatistiklerinde siyahi hanelerin sayısının yüksek olması şaşırtıcı değil. Ancak bu durum, buna müsamaha göstermemiz gerektiği anlamına gelmiyor. Bir ev olmadan, çocukların gelişimi ve eğitim kazanımları zarar görür ve iş bulmak, sağlıklı kalmak veya insanların gelişmesini sağlayan ilişkileri sürdürmek zorlaşır.”

ingiltere-genc-evsiz
İngiltere’de genç evsizlerin sayısı rekor seviyelerde

İngiltere’de hayatını kaybeden evsiz sayısı son 7 yılın en yüksek seviyesinde

İngiltere ve Galler’de sokakta yaşamını yitiren evsiz sayısı son 7 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 778 evsiz 2019’da sokakta hayatını kaybetti. İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi (ONS), 2019’da İngiltere ve Galler’de sokakta ölen evsizlerin sayısı, yaşı, cinsiyeti ve ölümlerin en çok gerçekleştiği şehirlere ilişkin bilgilerin yer aldığı rapor yayımladı. Raporda, 778 evsizin 2019’da sokakta hayatını kaybettiği ve bunun ONS’nin evsizlerin ölüm sayılarına ilişkin verileri yayımlamaya başladığı 2013’ten bu yana görülen en yüksek ölüm sayısı olduğu kaydedildi. Son 7 yılda yaklaşık 4 bin 200 evsizin sokakta hayatını kaybettiği belirtilen raporda, bu sayının 2018’de 726, 2017’de 600, 2016’da 560 ve 2015’te 520 olduğu açıklandı.Erkeklerin ortalama yaşam süresi 76, kadınların 81 olduğu ülkede, evsiz erkeklerin ortalama yaşam süresi 45,9, evsiz kadınların ise 43,4 olarak belirlendi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook