AB-gocmen-akdeniz

AB, Akdeniz’de göçmenleri geri itiyor

AB, Akdeniz’de göçmenleri geri itmekle suçlanıyor

AA ekibi, Akdeniz’de başkent Trablus’un doğusundaki Karabolli kentinin 33 kilometre açıklarında, Avrupa‘ya gitmek isteyen göçmenleri taşıyan bir botun Libya Sahil Güvenliği tarafından geri döndürüldüğünü görüntüledi. Avrupa Birliğinin (AB) uyguladığı “geri itme” politikası nedeniyle Akdeniz’de yakalanan binlerce düzensiz göçmen Libya’ya zorla döndürülmeye devam ediyor. Libyalı yetkililer Avrupa Birliği’ni (AB) düzensiz göçle mücadelede yeterli desteği vermemekle suçluyor. Libya üzerinden Avrupa’ya geçmek için Akdeniz’e açılan 80 göçmen, sahil güvenlik ekiplerince denizden geri döndürülerek karaya çıkarıldı. Düzensiz göçmenlerin aralarında 2’si hamile 15 kadın ve 5 çocuk bulunuyordu. Göçmenler karaya çıkarıldığında tamamına yakınının bitkin düştüğü ve ayaklarının çıplak olduğu görüldü. Yaşadıkları ülkelerdeki yoksulluktan usanan insanlar bir umutla Avrupa’ya geçmeye çalışıyor ancak AB göçmenlere ne yazık ki sahip çıkmıyor. Göçmenler sadece ülkelerine geri döndürülmekle de kalmıyor. Zaman zaman şiddete ve baskılara da maruz bırakılıyor.

AB-gocmen-akdeniz
AB, Akdeniz’de göçmenleri geri itmekle suçlanıyor

AB göçmenleri ölüme terk ediyor

Libya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından geri döndürülen göçmenlerden Sudanlı Hüseyin (28), AA muhabirine açıklamalarda bulundu. Akdeniz’deki yolculuğun kendileri için ölümcül olabileceğini dile getirdi. Hüseyin, kendisi ve yanındaki kaçakçılar tarafından kandırıldığını belirtti. Anlaştıkları kaçakçının kendilerini dayanıksız lastik bota bindirdiğini söyledi. Hüseyin, İtalya’ya ulaşmak için denize açıldığını ifade etti. “Gece saat 22.00 gibi kaçakçı vasıtasıyla Karabolli’den (denize) açıldık. Ama kaçakçı bizi kandırdı. Fiber tekne ayarladığını söylemişti. 40’lık (motor gücü) bir motor verdi ama yeni değildi, kullanmıştı. Bizden çok para aldı. 4 bin 500 dinar (900 dolar), bazılarından 6 bin dinar (1200 dolar) aldı. Mesafe uzak ve motor dayanıksız olduğu için ulaşamayacağımızı düşünüyorduk. Ölümümüze yol açabilirdi.” diye konuştu.

“AB bize destek olmuyor”

Libya Sahil Güvenliğinin Karabolli Bölge Amiri Denizci Albay Fethi Cuma Ziyani de AA muhabirine konuştu. Ziyani, göçle mücadelede iş birliği ve destek eksikliği nedeniyle AB’yi suçladı. “Karabolli’de onlardan (AB’den) edindiğimiz tek şey, 2 adet revir olarak kullanılan konteyner kabinden ibaret.” ifadelerini kullandı. Libyalı yetkili, denizdeki arama kurtarma devriyeleri için kısıtlı imkanlarla çalıştıklarını belirtti. “Devriyeler gibi geri kalan konularda bize verdikleri destek yok. Buradaki devriyeler için ne Deniz Kuvvetlerinden ne de AB‘den destek verildi. Tamamen kendi imkanlarımızla çalışıyoruz. Göçmenlerin kurtarılması, su ve yiyecek gibi yardımları kendi bütçemizden karşılıyoruz.”

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook