belçika-kilise-taciz

Belçika’da Katolik Kilisesi’nde taciz olayları gerçekleşiyor

Belçika’da Katolik Kilisesine taciz bildirimi yapıldı

Belçika’daki Katolik Kilisesi‘nde taciz olaylarının gerçekleştiği ortaya çıktı. Ülkedeki Katolik Kilisesi hakkında 2020’de 59 cinsel taciz bildirimi yapıldı. Bu sayının önceki yıllarda yapılan bildirimlerden çok daha fazla olduğu açıklandı. Kilisenin hazırladığı rapora göre, 2012’de kurulan “temas noktaları” geçen yıl 59 cinsel taciz bildirimi aldı. Bu sayı önceki 4 yılın toplamında 72 olmuştu. Geçen yılki cinsel taciz bildirimlerinin 16’sının tecavüz, 27’sinin şiddet içeren cinsel saldırı, 4’ünün ise çok uzun süreli cinsel taciz vakalarından oluştuğu belirtildi. Vakaların çoğunun eski tarihli olduğu dile getirildi. Bilinen faillerin yarısından fazlasının şu anda hayatta olmadığı söylendi. Kurbanların 32’sinin erkek, 27’sinin kadın olduğu, faillerin yüzde 95’inin ise erkeklerden oluştuğu kaydedildi. 16 vakada tacizin okulda, 18’inde kilisede meydana geldiği ifade edildi. Kurbanlardan 6’sının ise rahiplere yardımcı olan küçük yaştaki erkek çocuklar olduğu açıklandı.

belçika-kilise-taciz
Belçika’da Katolik Kilisesine taciz bildirimi yapıldı

Taciz vakaları yargıya götürülmedi

Kilisenin hazırladığı rapora göre, taciz vakaların yargıya taşınması talebi oldukça düşük kaldı. Buna sebep olarak da “suçlamalara konu olayların az bir kısmının zaman aşımından muaf tutulabilecek olması” olarak ifade edildi. Taciz vakalarının sadece 11’i yargıya intikal etti. Bu olaylarda zaman aşımı bulunmayabileceği, ayrıca failin hala tehlike arz edebileceği vurgulandı.
Cinsel taciz bildirimlerini 46 vakada kurbanların kendisi, 3 vakada aileleri, 10 vakada ise başka kişiler yaptı. Bildirimlerin yüzde 61’inde taciz olayının üzerinden 30 yıl, yüzde 31’inde ise 40 yıldan fazla süre geçtiği belirtildi. Bildirimde bulunan kişilerin bazılarına 1000 ile 25 bin avro arasında değişen miktarlarda tazminat ödendiği bilgisi raporda yer aldı.

Katolik Kiliselerinde taciz vakaları arttı

Katolik Kilisesi içerisinde son yıllarda yoğunlaşan, çocuklara cinsel istismar ve taciz iddiaları Katoliklerin merkezi Vatikan’ın en önemli sorunlarından biri haline geldi. ABD, Avrupa ve Avustralya‘daki Katolik kiliselerinde görev yapan birçok rahip ve kardinal son zamanlarda, ya pedofili olarak adlandırılan çocuklara cinsel taciz ve suistimalle ya da görev bölgelerinde yaşanan bu vakaları örtbas etmekle suçlanıyor. Özellikle, Katolik Kilisesi içinde Papa’dan sonra en önemli mevki olan kardinallik makamından olan Kardinal George Pell’in gözaltına alınması ve Eski Washington Başpiskoposu Theodore McCarrick’in papazlıktan men edilmesi konuyu daha fazla gündeme getiriyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook