İsrail-Başbakanı-Bennett

İsrail Başbakanı: Filistin devletine karşıyım

İsrail Başbakanı Bennett: Filistin devletine karşıyım

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) röportaj verdi. Bennett, İsrail’deki gündemle alakalı değerlendirmelerde bulundu. Bağımsız Filistin devletine karşı olduğunu açıklayan Bennett, Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile de görüşmeyeceğini söyledi. Bennett, bağımsız Filistin devletinin kurulmasının “berbat bir hata olacağını” iddia etti. “Filistin devletine karşıyım. Bunu yapmayacağım.” diye konuştu. Filistin yönetimi, İsrail’i işlediği savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesine şikayet etmişti. İsrail yeni Başbakanı Naftali Bennett,  bu nedenle Filistinli tutuklular ile şehit yakınlarına yapılan ödemeler nedeniyle Devlet Başkanı Abbas ile görüşmeyeceğini ifade etti. Bennett, Yediot Aharonot gazetesine verdiği röportajda ise Kudüs’ün tamamının “İsrail’in başkenti” olduğunu ileri sürdü. ABD yönetiminin Filistinlilere hizmet verecek olan Kudüs’teki konsolosluğu yeniden açma planına karşı olduğunu belirtti.

İsrail-Başbakanı-Bennett
İsrail Başbakanı Bennett: Bağımsız Filistin devletine karşıyım

İsrail Başbakanı aşırı sağcı tutumlarıyla biliniyor

49 yaşındaki milliyetçi dindar çizgideki yeni İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Filistin karşıtı aşırı sağcı görüşleri ile biliniyor. Bennett, İsrail ordusunda eski bir komando olarak görev yapmıştı. “Ben birçok Arap’ı öldürdüm ve bunda bir problem görmüyorum.” sözleri ile de tanınan İsrail’in yeni başbakanı Naftali Bennett, “İki hikaye yok. İki gerçek yok. Tek bir gerçek var ve bu gerçek çok basit. Büyük İsrail Yahudi halkına aittir.” ifadelerini de kullanmıştı. Aşırı sağcı İsrailli siyasetçi, sıfırdan kurduğu teknoloji firmasıyla dolar milyoneri haline geldi. Kariyeri boyunca da aşırı sağcı seçmene hitap etti. Bennett, işgal altındaki Filistin toprağı olan Batı Şeria’nın bazı bölümlerinin İsrail’e verilmesi gerektiğini de savunmuştu.

İsrail Başbakanı iki yıl görevde kalacak

İsrail Başbakanı Bennett, Netanyahu hükümeti döneminde de Ekonomi ve Milli Eğitim bakanlıkları da dahil olmak üzere birçok pozisyonda görev aldı. İsrail‘in Mayıs 2021’de Gazze’ye düzenlediği ve 254 Filistinlinin hayatını kaybettiği saldırıların Hamas’la varılan ateşkes neticesinde son bulmasının ardından Bennett, Netanyahu’nun rakibi olan ana muhalefetteki Gelecek Var Paritisi lideri Yair Lapid’le koalisyon kurmak için anlaştı. Yamina partisin lideri olan Bennett, meclis’te partisini 7 milletvekili ile temsil ediyor. Yapılan anlaşmaya göre aşırı sağcı siyasetçi, ilk iki yıl başbakanlık görevini yürütecek. Daha sonra ise son iki yıl için bu görevi Lapid’e devredecek.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook