yunan-güçleri-gocmen

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik zulmü devam ediyor

Yunanistan’ın göçmenlere zulmü sürüyor

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik zulmü devam ediyor. Yunan güvenlik güçlerinin, 25 sığınmacıyı darp ettikten sonra açık denize bıraktığı öne sürüldü. Ege’deki sığınmacıların karşılaştıkları sorunları dile getiren sivil inisiyatif grubu “Aegean Boat Report” konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada 9 Ocak’ta 25 sığınmacıyı taşıyan bir teknenin Midilli Adası’na ulaştığı bildirildi. Sığınmacıların Midilli’de olduklarına dair fotoğraf, video ve sesli mesaj gönderdikleri bilgisi paylaşıldı. Paylaşılan görüntülerde ormanlık alanda saklanan sığınmacıların kıyafetlerinin ıslak olduğunun görüldüğü belirtildi. Sığınmacılar aynı zamanda geceyi yiyecek ve su olmadan geçirdi. Sığınmacılar, 10 Ocak’ta Aegean Boat Report’a yeniden ulaşıp polisin kendilerini bulduğunu ve denizin ortasında bir tekneye bıraktıklarına dair bir sesli mesaj gönderdi. Daha sonra Türk Sahil Güvenlik birimlerinin 25 kişilik sığınmacı grubun Seferhisar açıklarında bulunduğunu Aegean Boat Report’a ilettiği ifade edilen açıklamada, sığınmacılara ait oldukları belirtilen ses kayıtlarının detaylarına yer verildi.

Yunanistan göçmenleri geri itiyor

Yunanistan’ın göçmenlere yönelik geri itmeleri yeni değil. Yunan güçleri geçtiğimiz haftalarda da Muğla’nın Marmaris ilçesi açıklarında, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 25 düzensiz göçmeni Türk kara sularına itti. Kırsal Taşlıca Mahallesi Serçe Limanı açıklarında devriye gezen, Güney Ege Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı ekipleri, denizde zodyak bot içinde sürüklenen kişiler olduğu ihbarını aldı. Yunanistan sınırına 150 metre kala bulunan bota yanaşan ekipler, 25 düzensiz göçmeni kurtararak, Sahil Güvenlik Marmaris Grup Komutanlığı’na getirdi. Doktor kontrolünden geçirilen ve Suriye ve Burma uyruklu olduğu tespit edilen, aralarında kadın ile çocukların da bulunduğu 25 göçmen, işlemlerinin ardından Muğla İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne teslim edildi. Kaçak göçmenler, ifadelerinde, Yunan askerleri tarafından botlarının motoru bozularak, Türk kara sularına itildiklerini söyledi.

Yunan güçleri itiyor, Türk Sahil Güvenliği kurtarıyor

İzmir açıklarında Yunanistan unsurlarınca geri itilen 42 düzensiz göçmen karaya çıkarıldı. İzmir’in Dikili ve Çeşme ilçesi açıklarında lastik botlar içerisinde düzensiz göçmenlerin olduğu bilgisi üzerine bölgeye ekipler yönlendirildi. Yunanistan unsurlarınca Türk karasularına geri itildiği belirlenen 42 düzensiz göçmen kurtarıldı. Düzensiz göçmenler, işlemlerinin ardından İl Göç İdaresi Müdürlüğüne gönderildi. Geçtiğimiz haftalarda Balıkesir açıklarında, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen 28 düzensiz göçmen de karaya çıkarıldı. Ayvalık ilçesi açıklarındaki iki can salı içinde bir grup düzensiz göçmen olduğu bilgisini alan Sahil Güvenlik ekipleri, bölgeye hareket etti. Görevlendirilen Sahil Güvenlik Botu, Yunanistan unsurlarınca Türk kara sularına geri itilen can salları içindeki toplam 28 düzensiz göçmeni kurtardı. Göçmenlerin, Cunda Adası’ndaki Sahil Güvenlik Komutanlığı Merkezine götürüldüğü öğrenildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook