Facebook’a suçlama: Kamuoyundan her şeyi saklıyorsunuz

Facebook gerçekleri saklamakla suçlanıyor

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, Facebook‘a yönelik suçlamalarda bulundu. Facebook ürünlerinin çocuklar ve gençler üzerindeki negatif etkilerinin kamuoyundan sakladığını iddia etti. Cruz, Facebook’un gerekli tedbirleri almadığını savundu. ABD Senatosunda gerçekleştirilen oturuma katılan Facebook Küresel Güvenlik Yönetimi Direktörü Antigone Davis, senatörlerin eleştirilerine uğradı. Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, Facebook’un, ürünlerinin negatif etkileriyle ilgili hemen her şeyin kamuoyundan gizlendiğini dile getirdi. Ayrıca Facebook’un bu konudaki araştırmalara ilişkin kamuoyunu bilgilendirmediğini de ekledi. Cruz, Facebook ve İnstagram üzerindeki paylaşımlardan etkilenerek intihara teşebbüs eden İngiliz çocuk ve gençlerle ilgili güncel bir araştırmaya atıfta bulundu. Facebook’un bu konuda bir şey yapıp yapmadığını sordu. Ancak sorularına net yanıtlar alamadı. “Facebook ürünleri nedeniyle kaç çocuk ve gencin intihara teşebbüs ettiğini araştırmamışsınız, kamuoyundan her şeyi saklıyorsunuz.” diye konuştu.

Facebook-suclama-abd
Facebook gerçekleri saklamakla suçlanıyor

Facebook verileri açıklamıyor

Davis ise Facebook’un bu konularda sıkı bir politika izlediğini söyledi. Çocuk ve gençlerin bu tür içeriklerden etkilenmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını ancak sosyal medya araçlarını kullanmak ile intihar girişimleri arasındaki bağı araştırmanın uzun bir zaman gerektirdiğini dile getirdi. Cumhuriyetçi bir diğer senatör Mike Lee de, çocuk ve gençlerin Facebook ve Instagram üzerinden cinsel içerikli materyallere ulaşamamasına ilişkin kriterlerin yeterli olmadığını ifade etti. Lee, Facebook’un bu konudaki verileri açıklamadığını ve söz konusu materyallere erişimin daha net şekilde sınırlandırılması gerektiğini dile getirdi. Demokrat Senatör Richard Blumenthal ise İnstagram’ın gençler üzerindeki etkilerini deneyimleyebilmek için ekibinin 13 yaşındaki bir genç kız profiliyle bir İnstagram hesabı açtığını ve kolayca “aşırı diyet programları” ve “yeme bozuklukları” ile ilgili hesapları takip ettiğini söyledi.

Amerikan Wall Street Journal gazetesi de Facebook’la ilgili haber yapmıştı

Blumenthal, Instagram’ın bir gün sonra “kendine zarar verme” ve “yeme bozuklukları” ile ilgili içerikler önerdiğini, bunların 13 yaşındaki bir kız için kabul edilemez içerikler olduğunu belirtti. Amerikan Wall Street Journal gazetesi, eylül ayı ortasında yayınladığı haberde, Facebook ürünleri ile çocuk ve gençlerin zihin sağlığı arasındaki ilişkiyi araştıran bazı belgeleri kamuoyu ile paylaşmış, rapordaki bulgular tartışmalara neden olmuştu.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook