Suriye’nin antik kenti Palmira’da bulunan yüzlerce tarihi eser Avrupa’da satılıyor

Terör örgütü DAEŞ’ten kurtarılan antik kent Palmira, Esed’in kontrolünde Avrupa’ya taşınıyor. İçinde lahitler ve mumyaların da bulunduğu yüzlerce tarihi eser, Rusya’nın organize etmesiyle ya Hımeymim-Moskova ya da Tedmur-Beyrut hattından Avrupa ülkelerine satılıyor.
Suriye Geçici Hükümet Kültür Bakanı Yardımcısı Suphi Desuki, Rusya’nın antik Palmira’yı yağmaladığını ve yüzlerce tarihi eseri Suriye’den kaçırdığını iddia etti. Rusya’nın Esed diktasını ayakta tutmak için Suriye savaşına dahil olduğu günden bu yana ülkenin tüm kaynaklarına ipotek koyduğunu vurgulayan Desuki, konuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Desuki, Tedmur’daki müze ve tarihi kent içerisinde binlerce paha biçilemez eserin Rusya tarafından Suriye dışına çıkarıldığını söyledi. Kaçırılan eserlerin milyarlarca dolar değere sahip olduğuna dikkat çeken Desuki, altın taşlar, kılıçlar ve onlarca lahitin mumyalarla birlikte Suriye’den kaçırıldığını, bölgede Rusya’nın organizesiyle tarihi eser ticareti yapıldığını kaydetti.Rusya’nın Suriye’deki askeri üssü olan Hımeymim’in, Humus Palmira’dan getirilen tarihi eserlerin nakledildiği merkez olduğu belirtiliyor. Hımeymim’deki tarihi eserlerin Moskova’ya, buradan da Avrupa’ya gittiğini söyleyen Desuki, “Bu sayede büyük bir tarihi eser pazarı oluştu. Envanterde kayıtlı eserlerimiz Suriye’de işgalci güç durumunda olan Rusya’nın hışmına uğradı. Şu an paha biçilmez eserler batılı kolleksiyonerlere büyük meblağlar karşılığında satılıyor” ifadesini kullandı.
“Şu an birçok harici gücün işgali altında olan ülkemiz mutlaka özgür olacak. Bizler yağmalanan tarihi eserlerin takipçisi ve davacısı olacağız. Bu konuda oluşturulmuş bir komisyon var ve Suriye halkına ait olan tüm eserler inşallah yeniden ait olduğu yere dönecek. Biz de bu konuda uluslararası düzeyde girişimlerde bulunacağız.”
DAEŞ, 2014 yılında Suriye’nin ‘Dünya Kültür Mirası’ listesinde yeralan Humus’a bağlı Tedmur (Palmira) Antik Kenti’ni Esed rejiminden aldı. Kent, 2016 yılının mart ayında yaşanan yoğun çatışmalar sonucu yeniden Esed-İran-Rusya ittifakına geçti. Bu tarihten sonra Rus askerleri tarafından güvenliği sağlanan Palmira’ya 60’dan fazla uzman getirildi. Rus istihbaratının organize ettiği kaçakçılık faaliyetinde birçok arkeolog görev yapıyor. Humus’ta tarihi eser borsası oluştu. Bölgeden kaçırılan eserlerin Moskova haricindeki diğer istikameti ise Lübnan’ın başkenti Beyrut. Komisyoncular ve kılavuzlar, Esed’in kontrol ettiği bölgede adeta cirit atıyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook