Pensilvanya belediye başkanı Facebook’ta Obama’ya ve siyahlara yönelik ırkçı paylaşımlarda bulundu, istifaya zorlandı

Charles Wasko, Pensilvanya’nın Cumhuriyetçi belediye başkanı, Facebook’ta kışkırtıcı ve ırkçı paylaşımlarda bulundu. West York sakinleri bu paylaşımları yüzünden belediye başkanının istifasını istediler.
Paylaşımlarından birinde, bir grup orangutan el arabasında görünüyor ve şöyle yazıyor: “Sonunda Beyaz Saray’da taşınma günü geldi.”
Başka bir paylaşımında, havluya sarılmış ve gözleriyle burnu görünen bir köpek görülüyor. “Müslüman kadının rehber köpeği” yazıyor resimde, “adı barka.” (müslüman kadınların yüzünü de örten burka giysisine atıf yapılıyor.)
West York sakinleri, iki kez toplanarak Wasko’nun görevinden azledilmesi çağrısında bulundular. Belediye meclisi de oylama sonucunda Wasko’yu kınadı.
Belediye başkanı ise aldığı yoğun tepkilere ve istifa çağrılarına rağmen, Facebook’ta verdiği cevapta pişmanlık duymayan tavrını sürdürerek şöyle dedi: “Politik doğruculuğa göre oynamayacağım. Aklımdan geçen ve inandığım şeyleri söylüyorum. İnsanların düşündüğü şeyi söylüyorum, ancak insanlar liberal medyayı ve yalancı politikacıları üzmekten korkuyorlar.”

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook