Eski tutuklu Tunuslu iki kişi, CIA’nin gizli Afgan hapishanelerinde elektrikli sandalye kullandığını söyledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün raporuna göre, hayatının 12 yılını ABD’nin Afganistan’daki hapishanelerinde geçiren iki Tunuslu, kendilerini sorgulayan CIA mensuplarının sorgu sırasında işkence yaptıklarını, rapor edilmemiş teknikler kullanarak kendilerini elektrikli sandalyeyle tehdit ettiklerini ve coplarla döverek kemiklerini kırdıklarını anlattılar.
Bu açıklamalar, Afganistan’da bulunan, gizli kalmış CIA hapishanelerinde mahkumlara nasıl davranıldığına ilişkin kuşkuları arttırdı.
CIA sözcüsü Ryan Trapani, CIA’nın kayıtlarını gözden geçirdiğini ve bu yeni iddiaları desteleyecek hiçbir bulguya rastlanmadığını bildirdi.
Ancak senatonun CIA tutuklama programını soruşturmasına öncülük eden Daniel Jones, Ridha al-Najjar (51) ve Lotfi al-Arabi El Gherissi (52) adlı iki Tunuslu kişinin yaptığı açıklamaların önemli olduğunu, çünkü CIA’nin “cobalt” kod adlı izole edilmiş hapishanesi hakkında (bu yerde 2002 yılında bir Afgan tutuklu donarak ölmüştü) çok az şey bildiğimizi belirtti.
Sorguda, Najjar Usame Bin Ladin’in koruması olmakla ve Gherissi de El-Kaide üyesi olmakla suçlanmıştı. Ancak ikisi de 2015’te Tunus’a geri gönderildi ve sonra salıverildi.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nde çalışan bağımsız tıp uzmanı, Najjar’ın ayak bileğinin kırıldığını ve düzgün şekilde iyileşmediğini belirtti. Ayrıca Gherissi’nin de iki dişini kaybettiği görülüyor.
Eylül 2002’de CIA değerlendirmesinde Najjar’ın durumunun kötü olduğu ve kırık olduğu belirtilmiş. Ancak buna rağmen CIA, Najjar’ı sorguya almış ve işkenceye devam etmiş.
İnsan Hakları İzleme Örgütü ABD’nin bu iki kişiden özür dileyerek tazminat ödemesi gerektiği çağrısında bulundu. İki kişi de şuan aileleriyle beraber, ancak perişan durumda ve geçmişin sağlık problemleriyle yaşıyorlar.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook