Sakız’da mülteciler kötü koşulları protesto için açlık grevine başladıAvustralya Göç Bakanı mültecileri cahillikle suçladı

Yunanistan’ın Sakız Adası’ndaki kampta tutulan 1200 mülteciden 50’si, yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebiyle açlık grevine başladı. Sakız Adası’nda yayın yapan yerel internet sitesi ‘www.chiosnews.gr’nin haberi göre; adadaki göçmen kampında bulunan 1200 mülteciden Suriye ve Irak uyruklu 50 kişi, kamptaki yaşam koşullarının iyileştirilmesini talebiyle açlık grevine başladı.
İki gün önce kampın girişine İngilizce olarak “Çocuklarımız için açlık grevine başladık”, “Yiyeceğe değil geleceğimize ihtiyacımız var” ve “Hukuk danışmanı istiyoruz. Burada Kalmak İstemiyoruz” yazılı pankartlar asan grup, hasta olan çocuk ve kadın sayısının giderek arttığı ve yiyecek sıkıntısının baş gösterdiği verilen yiyeceklerin önemli bir bölümünün bozuk olduğu dile getirdi.
Açlık eylemine başlayan kaçaklar adına konuşan Iraklı Farhem Al Ghanmi’nin “Kendimizi değil artık çocuklarımızı düşünüyoruz. Onlara bir lokma sağlıklı yiyecek bulmanın derdindeyiz. Burada kampta esir gibi tutuluyoruz. Bir an önce hakkımızda karar verilmesini istiyoruz” dediği belirtildi.
Avustralya’da sınır güvenliği ve göç politikalarını 2016 seçimlerinin odak noktasına koyan Göç Bakanı Peter Dutton, ülkeye alınacak mülteciler için “okuma yazma ve hesap bilmeyen cahiller” dedi. Avustralya’da her seçim döneminde iktidardaki Liberal Parti tarafından siyasi gündem haline getirilen mültecileri, bu kez de Federal Göç Bakanı Peter Dutton hedef aldı.
Avustralya Yayın Kurumundaki habere göre, Göç Bakanı Dutton, Avustralya’ya kabul edilecek 12 bin mültecinin, “okuma yazma ve hesap bilmeyen cahillerden” oluştuğunu ve bunların Avustralyalıların toplumsal yapısında istenmeyen değişimlere yol açacağını savundu. Dutton, mülteciler için “Kendi dillerinde okuma yazma ve hesap bilmiyorlar ki İngilizcede bilsinler.” ifadesini kullandı. Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Dutton’un açıklamalarına destek vererek Göç Bakanını başarılı bulduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook