BM, kimsesiz mülteci çocukları haftalarca gözaltında tutan Yunanistan’ı uyardıBM’den AB’ye sığınmacı eleştirisi: “Durumu insani kriz olarak nitelemek yeterli değil”

BM mülteci hakları özel raportörü Francois Crepeau, Yunanistan’ı mülteci ve göçmen çocukları gözaltına alıp haftalarca kapalı tutmaya son vermesi yönünde uyardı. Crepeau, kimsesiz mülteci çocukların polis merkezlerinde, dışarı çıkmalarına izin verilmeksizin haftalarca kapalı tutulduğuna şahit olduğunu söyledi ve bu durumun çocuklar üzerinde “ağır travmalara” sebep olduğunu belirtti.
Kalabalık gözaltı merkezlerinde aileleri ile kalan çocukların ise “ciddi derecede kafa karışıklığı, hayal kırıklığı ve korku” içinde olduklarını söyleyen Crepeau “Çocuklar gözaltına alınmamalı. Gözaltına alma işlemi ancak insanlar topluma karşı risk ve tehlike arz ettiğinde yapılmalı ve bu tehditlerin de belgelenmiş olması gerekir. İnsanları öylesine gözaltına alamazsınız” dedi.
Birleşmiş Milletler (BM) Göçmenlerin İnsan Hakları Özel Raportörü Francois Crepeau, Avrupa Birliği’nin (AB) sığınmacı krizini ele alışına ilişkin, “AB ülkeleri göç ve hareketliliğe ilişkin uzun vadeli strateji geliştiremedi” ifadesini kullandı. Yunanistan’da göçmenlerin yaşadığı bölgelere düzenlediği 5 günlük ziyaretin ardından yazılı açıklamada bulunan Crepeau, AB’nin sığınmacılara ilişkin tutumunu eleştirdi.
Crepeau, mevcut durumu insani kriz olarak nitelendirmenin yeterli olmayacağına işaret ederek göç ve hareketliliğin gelecekte de Avrupa’nın bir parçası olmaya devam edeceğini belirtti. AB’yi siyasi vizyon geliştirememekle eleştiren Crepeau, dış sınırlarını kontrol etmek için çabalayan Birliğin insan haklarına bağlılığının test edildiğini kaydetti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook