PEGIDA’nın İngiltere’deki lideri, Müslüman başkana eşiyle ilgili iftira attıTrump’a Londra’nın yeni Müslüman başkanı soruldu: “Her zaman istisnalar olacaktır”

Kendilerini “Batının İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar” şeklinde tanımlayan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin İngiltere’deki lideri, İngiliz Savunma Ligi’nin (EDL) eski Başkanı Tommy Robinson skandal bir hataya imza atmasıyla gündeme oturdu.
Londra Belediye Başkanı seçilen Pakistan göçmeni İngiliz Müslüman Sadiq Khan’ın eşi avukat Saadiya Ahmet’in seçimden önce başörtüsüz olduğunu, seçim için başörtüsü kullandığını ileri süren Robinson, buna kanıt olarak Khan’ın arkasında duran başörtülü bir kadının fotoğrafını paylaştı.
Ancak Robinson’ın başka bir kadını, Khan’ın eşiyle karıştırdığı ortaya çıktı. Robinson hedef gösterdiği kadın ise Khan’ın seçim kampanyası sorumlusu Sarah Joseph çıktı. Hata yaptığının ortaya çıkmasının ardından Robinson attığı tweeti sildi. Sarah Joseph ise Robinson’a Twitter hesabından sert çıktı. Sarah Joseph, Robinson’ın nefretinin gözünü kör ettiğini söyledi.
ABD’ye Müslümanların girişinin geçici olarak yasaklanması önerisinde bulunan Cumhuriyetçi Donald Trump, Londra’nın ilk Müslüman Belediye Başkanı Sadiq Khan’ın bir ‘istisna’ olabileceğini söyledi.
Trump, geçen yıl Kasım ayında Paris’te 130 kişinin öldürüldüğü saldırıların ardından Müslümanların ABD’ye girişinin yasaklanması önerisinde bulunmuştu. Donald Trump, başkan seçilmesi durumunda Khan’ın ABD’ye girişinin engellenip engellenmeyeceğine ilişkin bir soruya “Her zaman istisnalar olacaktır” yanıtını verdi. TIME dergisine konuşan Khan ise Trump’ı eleştirdi ve “Amerika’ya gitmek, Amerikalı belediye başkanlarıyla bağ kurmak istiyorum. Eğer Donald Trump başkan olursa inancım yüzünden oraya gidişim engellenecek” diye konuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook