Slovakya sınır polisi bir mülteci kadını vurduİran polisi sınırda Afgan mültecileri vurdu: 6 ölü

Macaristan Slovakya sınırında yol denetimi yapan Slovakya sınır polisi, mültecileri taşıyan ve dur ihtarına uymayan Macar plakalı araçlara ateş açarak bir mülteci kadını yaraladı.
Slovakya makamları tarafından yapılan açıklamaya göre, dün gece sabaha karşı Slovakya sınır polisi Medve kasabasında Macaristan istikametinden gelip sınırı geçen dört aracı durdurdu. Denetimler yapılırken araçlardan biri Slovakya istikametinde tam gaz harekete geçince Slovakya sınır polisi araca ateş açtı. Yoluna devam eden araç, birkaç yüz metre ileride polis barikatlarında durduruldu. Yaralı mültecinin 26 yaşında Suriyeli bir kadın olduğu açıklandı. Suriyeli kadın ameliyata alındı.
İran polisi, içerisinde Afgan mültecilerin olduğu bir kamyona ateş açtı. Kamyon içerisinde 6 mülteci hayatını kaybederken, 18 mülteci ise yaralandı. İranlı haber ajanslarının haberine göre, İran’ın Rafsancani şehrinden kuzey bölgelerine ulaşmak üzere hareket eden kamyon polisler tarafından vuruldu. Açılan ateş sonucu kamyon içerisindeki 30 mülteciden 6’sı hayatını kaybederken 18’i de yaralandı.
İnsan hakları örgütleri, İran polisinin insanlık suçu işlediğini ve yapılanın yargısız infaz olduğunu açıkladı. İran’ın Afgan mültecilere uyguladığı politikalar uzun süredir eleştiriliyordu. Geçtiğimiz ay yayınlanan İnsan Hakları Örgütü (HRW) raporuna göre ülkede mülteci konumundaki Afganlara, İran için savaşma sözü vermeleri karşılığında yerleşim izni ve bir aylık ücret vaat ediliyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook