Bir yılda 90 bin çocuk AB’den sığınma istediDanimarka mültecilere karşı sınır kontrollerini 30 gün uzattı

Ebeveyni veya yetişkin akrabalarının refakati olmayan 90 bin çocuk 2015 yılında Avrupa Birliği ülkelerinde sığınma istedi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre, 2008-2013 yıllarında sığınma isteyen refakatsiz çocukların sayısı 11-13 bin düzeyindeyken, 2014 yılında bu rakamın yaklaşık iki kat arttı.
Eurostat, 2015 yılında sığınma isteyen çocuk sayısının önceki yıllara göre yaklaşık 4 kat arttığını kaydetti. Avrupa İstatistik Ofisi, çocukların yüzde 91’inin erkek çocuğu olduğunu ve yüzde 57’sinin 16-17 yaşındaki çocuklardan oluştuğunu açıkladı.. Sığınmacı talebiyle ilgili en çok Afganistan’dan talep var, ikinci sıradaysa Suriyeli çocuklar bulunuyor.
Danimarka, Ortadoğu’daki iç savaşlardan kaçarak gelen mültecilerin ülkesine girişini engellemek amacıyla sınır kontrollerini 30 gün daha uzattı. Danimarkalı Göç ve Uyum Bakan Inger Stojberg, dört AB üyesi ülke ile Avrupa Komisyonu’ndan geçici kontrollerin iki yıla kadar uzatılmasını istediklerini söyleyerek şunları söyledi: “Bunu yaptık çünkü Danimarka’ya dikkat etmek zorundayız. Sınırlarda bulunan açıktan yararlanmak isteyen IŞİD’e karşı kendimizi korumak durumundayız. Ayrıca bu uygulama Avrupa’da gelen mülteci akınına karşı da bir koruma.”
Schengen’i ayakta tutmakta zorlanan Avrupa Komisyonu’nun, bu ay içerisinde bütün üyelerine acil sınır kontrolü yapmaları için izin vermesi bekleniyor. Geçen yıl Balkan yolundan Avrupa’ya bir milyona yakın mültecinin girmesinin ardından Schengen üyesi 7 ülke sınırlarında geçici kontrol uygulamaya başlamıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook