BM-Suriye-esed

Suriye geri dönüş için güvenli değil

BM: Suriye geri dönüş için uygun değil

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu, 1 Temmuz 2020-30 Temmuz 2021 tarihleri aralığındaki Suriye’de yapılan insan hakları durumuna ilişkin 46 sayfalık bir rapor yayımladı. Raporda, Suriye‘nin kuzeyinde ve güneyinde çatışmaların hâlâ devam ettiğine ve giderek arttığına dikkat çekildi. Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Brezilyalı Paulo Pinheiro, rapora ilişkin açıklamalarda bulundu. Pinheiro, Suriye’de 10 yıldır devam eden iç savaşta tarafların savaş suçu ve insanlığa karşı suçlar işlemeye devam ettiğini belirtti. Komisyon, daha önceki yıllarda da rapor yayımlamıştı. Hazırlanan raporlarda, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyon, Rusya, rejimin ve terör örgütü YPG/PKK‘nın eylemlerinin savaş suçları kapsamına girebileceği belirtilmişti. Pinheiro, “Suriyeli sivillere yönelik savaş devam ediyor ve savaşın harap ettiği bu ülkede sivillerin güvenli bir yer ya da sığınak bulmaları zor.” diye konuştu.

bm-suriye-esed
BM: Suriye geri dönüş için uygun değil

“Suriye’de insan hakları ihlal ediliyor”

Pinheiro, Beşar Esad rejiminin sivillere yönelik eylemleriyle ilgili de konuştu. Suriye’de temel insan haklarının ihlaline devam edildiğini dile getirdi. Raporda, Esad’ın yönetimde dördüncü dönemine girerken ülke topraklarının yaklaşık yüzde 70’ini, savaş öncesi nüfusun da yüzde 40’ını kontrol ettiği belirtildi. Esad’ın ülkeyi birleştirme veya bir uzlaşı sağlanması için girişimde bulunmadığı vurgulandı. Raporda, Esad rejiminin keyfi gözaltı uygulamalarının devam ettiği belirtildi. “Komisyon, sadece gözaltı süreçlerindeki işkence ve cinsel şiddeti değil, aynı zamanda gözaltındaki ölümleri ve zorla kaybetmeleri de belgelemeye devam etti.” ifadeleri kullanıldı.

Suriye geri dönmek hâlâ güvenli değil

Komisyon raporunda, Suriye‘de geri dönmek için uygun bir ortam olmadığı söylendi. Komisyon üyesi Karen Koning Abuzayd ise “Suriye’deki genel durum giderek daha kasvetli görünüyor. Yoğunlaşan şiddete ek olarak, ekonomi dibe vuruyor.” diye konuştu. Abuzayd,  ülkeden geçen nehirlerin yıllardır en kurak dönemini geçirdiğini dile getirdi. Ayrıca savaşın sağlık sistemini de bitirdiğini ifade etti. Abuzayd, çöken sağlık sisteminden dolayı ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelenin zorlaştığını bildirdi. Abuzayd, “Kimsenin Suriye’nin mültecilerinin geri dönmesi için uygun bir ülke olduğunu düşünmesinin zamanı değil.” diye konuştu. BM’nin hazırlamış olduğu raporda, Suriye’de SDG ismini kullanan terör örgütü YPG/PKK‘nın işgali altındaki bölgelerde durumun her geçen gün daha da kötüleştiği bildirildi. Öte yandan raporda, İdlib’de sivillere yapılan saldırılara da yer verildi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook