israifilistin-naftali

İsrail Başbakanı Bennett: Filistin devletinin kurulmasına karşıyım

Naftali Bennett: Filistin devletinin kurulmasına karşıyım

İsrail Başbakanı Naftali Bennett, Israel Today gazetesine bir demeç verdi. Bennett, Filistin devletinin kurulmasına karşı olduğunu söyledi. Ayrıca, “Başbakan olduğum sürece Oslo (Anlaşması’nın uygulanması) diye bir şey olmayacak.” diye konuştu. Bennett verdiği demeçte, “Ben sağ kesimdenim ve duruşlarım değişmedi. Hala Filistin devletinin kurulmasına karşıyım ve devletimizi savunmaya devam ediyorum.” ifadelerini kullandı. Filistin yönetiminden herhangi bir liderle bir araya gelmeye hazır olmadığını söyledi. Filistin devleti için siyasi müzakerelere izin vermeyeceğini öne sürdü. Bennett, kabinesindeki dışişleri ve savunma bakanlarının Filistinli yetkililerle yaptığı görüşmelere işaret etti. “Her iki bakanın siyasi anlamda bir adım atma yetkileri yok” diyen Bennett, “Başbakan olduğum sürece Oslo (Anlaşması’nın uygulanması) diye bir şey olmayacak.” dedi.

israil-naftali-bennet
İsrail Başbakanı Bennett: Filistin devletinin kurulmasına karşıyım

Oslo Anlaşması ne zaman yapıldı?

Oslo Anlaşması, Filistin ve İsrail arasındaki barış anlaşması çabalarının çerçevesini çizmişti. Oslo Anlaşması, 13 Eylül 1993’de dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Şimon Peres ile o zaman Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) müzakereci ismi Mahmud Abbas tarafından Washington’da imzalanmıştı. Anlaşma gereğince Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nde Filistinliler için özerk yönetim kuruldu. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Ocak 2018’de yaptığı açıklamada, Oslo Anlaşması’nın artık “öldüğünü” söylemişti.

İsrail Filistinlilere zulmediyor

İşgalci İsrail askerleri Filistinlilere adeta zulmediyor. İşgal altındaki topraklarda yaşamaya çalışan Filistinliler, çeşitli baskılara maruz kalıyor. Filistinliler zorla evlerinden çıkarılıyor. Kimisi sokak ortasında acımasızca darbediliyor. Kimi aylarca gözaltı merkezlerinde hapsediliyor. Kimisi ise öldürülüyor. Ayrıca, İsrail güçleri, Filistinlilere sistematik olarak psikolojik şiddet de uyguluyor. Ülkede Filistinliler için yollar ayrı. 3 anayol hattından biri, Filistinlilerin kontrollü geçişine izin veriyor. Ancak İsrail askerleri yolu sürekli olarak metal ızgaralarla kapatıyor. İşgalci İsrail, bu kontrol noktaları ile Filistinlilere fiziksel şiddet ve psikolojik baskı yapıyor. Uzun bekletmeler, tutuklamalar bazen de kontrol noktasında doğrudan öldürülen Filistinliler hemen her gün yaşanan olaylar. Öte yandan İsrail, 1967 yılında işgal ettiği Doğu Kudüs’te Yahudiler için 18 yerleşim bölgesi yaptı.

İsrailli bakanın Filistinli kadınlara tecavüzü savunduğu ortaya çıktı

İsrail Devlet Arşivinin sitesinde teknik bir arıza nedeniyle daha önce sansürlemiş olan 1948 yılına ait bazı belgeler ilk kez ortaya çıktı. 1948 yılına ait belgeler, üst düzey yetkililerin Filistinli kadınlara tecavüzü savunduğunu gözler önüne serdi. Haaretz gazetesinin yaptığı habere göre, geçtiğimiz günlerde belgeler İsrail Devlet Arşivinin internet sitesinde yayınlandı. İsrailli yöneticilerinin Temmuz 1948’de yaptığı bir toplantının dökümünü içeriyordu. 1948 Arap-İsrail Savaşı dönemine ait dijitalleştirilmiş belgelerde, Yahudi asker ve sivillerin Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarına ilişkin İsrailli yöneticilerin bazı beyanları karartılarak sansürlendi. Sitede yaşanan teknik bir hata nedeniyle, bazı cümlelerin üzerinde sansür uygulandığı görüldü. Bu şekilde kullanılan karartmaların tek bir tıklama ile kaldırılabildiği gözlemlendi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook