Almanya’da rahip çocuklara cinsel istismardan tutuklandı

Almanya’da rahip çocuklara cinsel istismardan tutuklandı

Avrupa ülkelerinde ahlaki erozyon yaşanıyor. Katolik Kiliselerinde çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz olayları bu durumu açıkça gözler önüne seriyor. Almanya’nın Köln kentindeki Katolik Kilisesi‘nin rahibi Hans U. çocuklara 33 kez cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılanıyordu. 70 yaşındaki Katolik rahip Hans U. tutuklandı. Köln Bölge Mahkemesinde devam eden davada, Katolik rahip, 1993-1999 döneminde 7 ila 13 yaşları arasındaki üç yeğenine, 2011’de de reşit olmayan bir kız çocuğuna istismarda bulunmakla suçlanmıştı. Duruşmada, Katolik rahip, suçlamaları kabul etmedi. Ancak olayın kurbanları suç eylemlerinin detaylarını anlattı. Başyargıç Christoph Kaufmann, çocuklara toplam 33 kez cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen 70 yaşındaki Hans U’nun aynı suçu tekrar işleme ihtimali nedeniyle tutuklu yargılanmasına karar verdi. Hans U, duruşmanın ardından cezaevine sevk edildi.​​​​​​​

almanya-rahip-istismar
Almanya’da rahip çocuklara cinsel istismardan tutuklandı

Almanya’da eski Papa da tacizlere sessiz kalmıştı

Öte yandan Almanya’da Papa 16. Benedikt‘in geçmiş dönemde görev yaparken kiliselerde yaşanan cinsel taciz olaylarına sessiz kaldığı ortaya çıktı. Münih merkezli bir hukuk firması olan Westpfahl Spilker Wastl, Münih Başpiskoposluğu‘nda onlarca yıldır devam eden cinsel istismara ilişkin soruşturmaların bulgularını açıkladı. Rapora göre, fahri papa, Münih Başpiskoposluğu ve Freising’in kardinali olarak görev yaptığı süre boyunca Benedikt, istismar vakalarını önemsemedi veya reddetti. Raporda, Papa’nın görevi kötüye kullandığı dört suistimal vakasında tespit edildi. Bulgular, o zamanlar Kardinal Joseph Ratzinger olarak bilinen eski Papa hakkında, ne kadar çok şey bildiğine dair yıllarca süren spekülasyonların ardından geldi. Avukat Martin Pusch, Benedict’e atıfta bulundu ve “Görevde olduğu süre boyunca taciz vakaları oldu. Bu vakalarda o rahipler herhangi bir yaptırım uygulanmadan işlerine devam ettiler. Kilise hiçbir şey yapmadı.” diye konuştu.

Papa 16. Benedikt kimdir?

16. Benedikt, Vatikan’ın resmi listesine göre, Katoliklerin 545. Papa’sı. Bavyeralı bir Alman olan Papa’nın asıl ismi, Joseph Ratzinger. Papa 16. Benedikt, 78 yaşında Papa seçilerek, 1730’daki Papa XII. Clement’ten sonra göreve gelen en yaşlı ikinci Papa oldu. Papa 2’nci Jean Paul’un hayatını kaybetmesinin ardından 19 Nisan 2005’te Papa seçilen Kardinal Jozeph Ratzinger, 1927 yılında Almanya’da Passau’ya bağlı küçük bir köyde, kıdemli bir polis memurunun çocuğu olarak dünyaya geldi. Papa’nın 14 yaşındayken Hitler Gençlik Örgütü’ne üye olduğu biliniyor. Papa, anılarında söz konusu olayı “dönemin zorunluluğu” biçiminde niteliyor. 1951’de papazlıkta karar kılan Ratzinger, ilahiyat alanında iyi bir akadamisyen olarak dikkati çekti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook