yemen-kızılhaç-yardım

Kızılhaç: Yemen halkı insani yardıma muhtaç

Yemen halkının yüzde 70’i insani yardıma ihtiyaç duyuyor

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Yemen‘de yaklaşık 7 yıldan beri süren çatışmalar nedeniyle halkın yüzde 70’inin insani yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Kızılhaç komitesi ülkenin dünyadaki insani krizler arasında ilk sıralarda yerini aldığını duyurdu. ICRC Yakın ve Orta Doğu Sözcüsü İman et-Trablusi, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yemen’de 2014’ten bu yana süren çatışmaların yol açtığı insani krize ilişkin konuştu. Trablusi, ICRC olarak Yemen’in dört bir yanında bugüne kadar tutsakların bulunduğu 40 merkeze ulaşmayı başardıklarını söyledi. Trablusi, hükümet güçleri ve İran destekli Husilerin kontrolündeki farklı bölgelerde, iç savaşın başından bu yana yaklaşık 20 bin tutsağı ziyaret ettiklerini ifade etti. “Tutsakların çoğu sivillerden oluşuyor. ICRC’nin, ülkedeki savaştan ötürü alıkonulanlara ulaşımı çok sınırlı. Ülkedeki tutsakları yerinde görmek için, çatışan taraflarla müzakerelerimiz sürüyor” diye konuştu.

Yemen’de savaş yıllardır sürüyor

Sözcü İman et-Trablusi, ICRC’nin, Yemen’de farklı güçlerin kontrolündeki tutsak merkezlerinin tümüne ulaşmak için ziyaret çalışmalarını genişletmeye hazır olduğunu ifade etti. Trablusi, ancak ICRC’nin çözümlere katkısının sınırlı olduğunu dile getirdi. Ülkede çatışan tüm tarafların Yemenlilerin yaşadığı çileyi göz önünde bulundurması gerektiğini vurgulayan Trablusi, isim vermeden hükümet güçleri ile Husileri yıllardır devam eden iç savaşı bitirecek ve Yemen’de yeniden yaşanabilir şartları oluşturacak bir çözüme davet etti.

Savaş büyük kayıplara neden oluyor

Savaş yorgunu Yemen’deki insani krize dikkati çekti. “Savaş hala doğrudan veya dolaylı olarak sivillerin büyük kayıplar vermesine neden oluyor. Savaş, Yemen genelinde benzeri görülmemiş bir insani krize yol açmış durumda. Yemen, dünyadaki insani krizler arasında ilk sıralarda yerini aldı, nitekim Yemenlilerin yüzde 70’i yani 20,7 milyona yakın kişi insani yardıma muhtaç hale geldi” diye konuştu. Savaşın etkilerinin günlük hayatın tüm alanında görüldüğünü söyledi. Temel tüketim ürünlerinin tümünde fiyatların aşırı artmasının yanı sıra halkın büyük bir kesiminin temiz içme suyuna veya sağlık gibi en temel hizmetlere ulaşmakta ciddi anlamda zorluk çektiğini kaydetti. Yaklaşık 30,5 milyon nüfusa sahip Yemen’de takriben 16 milyon insanın gıda ihtiyaçlarını karşılayamadığının altını çizen Trablusi, bunların arasında yer alan 4,71 milyon kadın ve çocuğun ise yetersiz beslenmeden muzdarip olduğunu kaydetti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook