ABD’de Müslüman bir öğrencinin zorla başörtüsü çıkarıldı

ABD’de Müslüman bir öğrencinin başörtüsü çıkarıldı

ABD’nin New Jersey eyaletinin Maplewood bölgesindeki Seth Boyden İlköğretim Okulunda bir öğretmenin siyahi Müslüman kız öğrencinin başörtüsünü zorla çıkardığı iddia edildi. Yaşanan olayı, ABD’li Müslüman olimpiyat eskrim sporcusu İbtihaj Muhammed duyurdu. Muhammed, konuyla ilgili Facebook hesabından paylaşım yaptı. Tamar Herman adlı öğretmenin 2 sınıf öğrencisi siyahi bir Müslüman kızın başını sınıfta zorla açtığını yazdı. Muhammed, Herman’ın küçük kızın direnmesine rağmen başındaki örtüyü zorla çıkardığını söyledi. Herman’ın siyahi kıza  “Saçların çok güzel, artık okulda başörtüsü takmak zorunda değilsin.” şeklinde konuştuğunu dile getirdi. Muhammed, yetkililerin aranarak bu ayrımcılık ve önyargının protesto edilmesi çağrısında bulundu. “Toplumumuzun tüm katmanlarında hala var olan ırkçılığı ve bağnazlığı ayıklayana kadar ırkçılık sonrası bir Amerika’ya doğru ilerleyemeyiz. Başörtüsü takan Müslüman kızları koruyarak, hepimizin giyim tarzını seçme hakkını korumuş oluruz.” dedi.

abd-müslüman-islam
ABD’de Müslüman bir öğrencinin başörtüsü zorla çıkarıldı

Öğretmen hakkında soruşturma başlatıldı

Seth Boyden İlköğretim Okulu yönetimi, öğretmenin Müslüman kız öğrenciye yapmış olduğu ırkçılıkla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Okul yönetimin yaptığı açıklamada, sınıfta yaşanan olay hakkında bilgileri olduğunu, ayrımcılık iddialarını son derce ciddiye alarak olayı acilen soruşturdukları kaydedildi. 2016 Rio Oyunları’nda bronz madalya kazanan ABD’nin eskrim milli takımı oyuncusu İbtihaj Muhammed’in Maplewood’ta doğup büyüdüğü, başörtüsü çıkarılan kız öğrencinin annesi ile yakın arkadaş olduğu belirtildi.

ABD’de İslam karşıtlığı yükselişte

Son yıllarda Avrupa ülkelerinin yanı sıra ABD’de de İslam düşmanlığı yaygınlaştı. ABD’de İslam karşıtlığı ve Müslümanlara yönelik baskıların her geçen gün arttığı görülüyor. Yapılan son anketlere göre, Amerika‘da her üç Müslüman’dan ikisinin İslam karşıtlığı ile mücadele ettiği ortaya çıktı. ABD’de 3 buçuk milyon Müslüman yaşıyor. 11 Eylül sonrası kötü muamele ya da duygusal şiddete uğradıklarını söyleyen Müslümanların sayısı giderek artıyor. Ülkedeki İslam karşıtlığı ile ilgili son anket Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Ötekileştirme ve Aidiyet Enstitüsü tarafından yapıldı. Anketin sonuçları, yaşanan Müslüman ırkçılığının boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. ABD’de yaşayan her etnik grup ve yaştan, yarısı kadınlardan oluşan bin 123 Müslümanın katıldığı anket sonuçlarına göre, ülkedeki her üç Müslümandan ikisi İslam karşıtı davranışlara maruz kalıyor. Bu kişilerin yaklaşık yüzde 67’si hayatlarında en az bir kez İslam karşıtlığına dair bir tecrübe yaşadığını belirtti.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook