Dünyada en fazla çocuk ölümü Afganistan’da yaşandı

Afganistan’da çocuk ölümü sayısı rekor seviyelerde

Afganistan’da çocuk ölümü sayısı rekor seviyelere ulaştı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), Afganistan’ın 2005 yılından beri dünyada en fazla çocuk ölümünün yaşandığı ülke olduğunu açıkladı. UNICEF’ten yapılan açıklamaya göre, Afganistan’da son 16 yıl içerisinde şiddet olayları yüzünden hayatını kaybeden ve yaralanan çocukların sayısı 28 bin 500. Öte yandan açıklamada, bu rakamın dünyadaki çocuk ölümlerinin yüzde 27’sini oluşturduğu ifade edildi. Böylece Afganistan’ın 2005’ten bu yana en fazla çocuk ölümünün yaşandığı ülke konumunda olduğu bildirildi. UNICEF‘in yaptığı açıklamada, dünyanın her yerinde özellikle Afganistan’daki çocukları şiddetten korumak için her türlü çabanın gösterilmesi gerektiği belirtildi. 2021’in ilk altı ayında ülkede yaşanan savaş ve şiddet olaylarında 460’tan fazla çocuk hayatını kaybederken, yüzlercesi yaralandığı bilgisi paylaşıldı.

afganistan-unicef-çocuk
Afganistan’da çocuk ölümü sayısı rekor seviyelerde

Afganistan’da çocuklar ölümle burun buruna

Açıklamada, silahlı çatışmalar ve savaştan kalma mühimmatın patlaması sonucu çocuk ölümlerinin devam etmesinden endişe duyulduğu aktarıldı. Yaklaşık 40 yıldır devam eden Afganistan’daki çatışmalardan en çok kadınlar ve çocuklar etkilendiği bildirildi. Öte yandan UNICEF 20 Kasım’da da bir açıklama yapmıştı. Yapılan açıklamada, ülkede 14 milyon Afgan çocuğun açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu belirtilmişti. Bu çocukları da bir milyonunun ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu uyarısında bulunulmuştu.

Afganistan’daki çocuklar ABD’ye götürüldü

Özgürlük getirme vaadiyle Afganistan‘a giren ABD, işgal ettiği topraklardan 2021 yılında tamamen geri çekildi. Ancak arkasında büyük bir yıkım bıraktı. Binlerce kişi bu yok savaşta hayatını kaybetti. Yüzlerce kişi göçmen konumuna düştü. Öte yandan geçtiğimiz günlerde Afganistan’dan arasında ailesi olmadan 1450 çocuk ABD’ye götürüldü. Tahliye edilen çocukların aileleri ile bir araya gelip gelemeyeceği ise belirsiz. Taliban’ın geçen ağustos ayında Afganistan’da kontrolü ele geçirmesinin ardından 100 binden fazla Afgan vatandaşı ABD’ye tahliye edildi. ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığı verilerine göre, yaklaşık 1450 çocuk ise aileleri olmadan bu ülkeye geldi. Yetkililer, tahliye edilen çocukların bir kısmının sponsorlarla ve ABD’deki diğer akrabaları ile yaşadığını, yaklaşık 250 çocuğun ise hala devlet gözetiminde olduğunu belirtti. Tahliye edilen çocukların aileleri ile bir araya gelip gelemeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Çocukların bir kısmı kaos ortamında yapılan tahliyeler sırasında ailelerinden ayrılmış, bazı aileler ise Hamid Karzai Uluslararası Havalimanına yönelik terör saldırısında hayatını kaybetmişti

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook