Yemen halkı gıda sıkıntısı çekiyor

BM: Yemen halkı gıda sıkıntısı yaşıyor

Yemen’de açlık ve yoksulluk devam ediyor. Ülkede uzun süredir devam eden savaşlardan en çok masum siviller etkileniyor. Yaşam koşullarının kötüleşmesi ve ekonomik sıkıntıların artmasıyla yaklaşık 8 milyon kişi de barınmaya muhtaç. Ancak Yemen‘de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ile Husiler arasında süren savaş bitmeyecek gibi gözüküyor. Öte yandan Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi de ülkedeki durumla ilgili bir açıklama yaptı. Yemen halkının yüzde 40’ının gıda sıkıntısı çektiği bildirildi. BM Ofisi’nin yaptığı açıklamada, Yemen’de kıtlık riskini azaltmak için yürütülen tüm çalışmalara rağmen ülkede hâlâ gıda güvensizliğinin yaşandığı belirtildi. Yemen’de gıda sıkıntısının temel bir sorun olduğu anlatıldı. Açıklamada Yemen’de gıda güvensizliğinin, ülkede 16,2 milyon kişiyi ilgilendiren bir gerçeklik olduğu vurgulandı. Ülke nüfusunun yüzde 40’ının gıda sıkıntısı çektiği aktarıldı. Fakat konuyla ilgili ayrıntı verilmedi.

bm-yemen-gıda
BM: Yemen halkı gıda sıkıntısı yaşıyor

Yemen’deki insan hakkı ihlallerini durdurun

Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg de geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulundu. Grundberg, Yemen’de uluslararası insancıl hukuk ve insan haklarına yönelik ihlallerin derhal durdurulması ve sorumluların hesap vermesi gerektiğini ifade etti. BM Yemen Özel Temsilcisi Hans Grundberg, yaptığı yazılı açıklamada, son haftalardaki askeri tırmanışın Yemen’in yıllardır tanık olduğu ve sivillerin yaşam riskini artıran en kötü olaylardan biri olduğunu belirtti. Koalisyon güçlerinin başkent Sana’ya yönelik hava saldırılarının sivillerin ölümüne yol açtığını söyleyen Grundberg, yerleşim bölgelerindeki sivil altyapıya zarar verdiğini kaydetti. Ayrıca Husilerin Marib’i füzelerle hedef almasının da sivil can kayıplarına ve çok sayıda bölge sakininin yerlerini terk etmesine neden olduğunu aktardı.

Yemen’de çatışmalar sonlanmalı

Grundberg ayrıca Suudi Arabistan‘a yönelik devam eden, sivil kayıplara ve sivil altyapıda zarara neden olan saldırılarla ilgili endişesini de dile getirdi. BM Temsilcisi, Yemen’deki ciddi askeri tırmanışın, ülkedeki çatışmaları sona erdirmek için sürdürülebilir siyasi çözüm fırsatlarını baltaladığına işaret etti. Grundberg, tüm taraflara kamu altyapısının sivil karakterini korumaya davet etti. Grundberg, yoksulluk, açlık ve hareket özgürlüklerinde ciddi kısıtlamalara maruz kalan milyonlarca Yemenli için 2021’in korkunç şekilde sonlandığının altını çizdi. Gerginliği azaltmak, acil insani ihtiyaçları ele almak, acil çözümler bulmak, Yemen’deki çatışmaları kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözümle sonlandırmayı amaçlayan siyasi bir sürece imkan sağlamak adına taraflarla çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook