Avrupa’da Müslümanlar hedefte

Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Avrupa’da İslam karşıtlığı giderek yayılmaya başladı. Irkçıların İslam düşmanlığı, Müslümanlara yönelik şiddete dönüştü. Nitekim Avrupa İslam Düşmanlığı Raporu, son yıllarda Müslümanların dini kimlikleri nedeniyle maruz kaldıkları fiziki saldırılardan ötürü ciddi mağduriyetler yaşadığını bir kez daha gözler önüne serdi. Avrupa’da İslam karşıtlığı üzerine çalışmalar yapan Türk-Alman Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enes Bayraklı ve Georgetown Üniversitesinden Prof. Dr. Farid Hafez, “Avrupa İslamofobi Raporu 2020” raporunu hazırladı. Hazırlanan rapor, Avusturya’daki Leopold Weiss Enstitüsü tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Çeşitli ülkelerden 37 akademisyen, uzman ve sivil toplum aktivisti de rapor hazırlanırken katkıda bulundu. Öte yandan raporda 31 ülke ele alındı. “Avrupa İslamofobi Raporu 2020″‘unda Avrupa’da İslam karşıtlığının 2020 yılında nasıl seyrettiği örneklerle ele alındı. Avrupa’da Müslüman olmak giderek zorlaşmaya başladı.

avrupa-islam-müslüman
Avrupa’da Müslümanlara yönelik saldırılar arttı

Avrupa’da Müslümanlar tehlikede

Avrupa İslamofobi Raporu 2020” uluslararası birçok kurum tarafından desteklendi. Siyasetten medyaya, sosyal yaşamın çeşitli alanlarında Müslümanların karşı karşıya kaldığı ırkçı saldırı ve eylemler konu edildi. Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle 2020’de İslam karşıtlığı her ne kadar dijital platformlara taşınsa da başta kadınlar olmak üzere Müslümanlar fiziki saldırıların hedefi olmaya devam etti. Açıkça görülüyor ki Avrupa’da Müslümanlar tehlikede. Nitekim geçtiğimiz yıllarda Almanya’nın Hanau kentinde aşırı sağcı bir terörist, göçmen kökenli 9 kişiyi katletti. Bu olay geçen yıla damga vuran en önemli ırkçı saldırı olarak kaydedildi. Teröristin özellikle göçmen kökenli kişilerin uğrak mekanlarına yönelik araştırma yaptığı görüldü.

Avrupa’da Müslümanlar saldırıya uğruyor

Avrupa’da Müslümanlar sık sık saldırılara maruz kalıyor. Danimarka’da bir Müslümanı takip eden iki ırkçı, mağdura “Müslüman mısın? Neden buradasın?” şeklinde sorular sordu. Mağduru evine kadar takip eden ırkçılar, zorla evine girdikleri Müslüman’ı ağır şekilde yaraladı. Estonya’da maskeli bir saldırgan başkent Tallinn’de Türkiye ve Azerbaycan Büyükelçiliklerinin yanı sıra bir İslam merkezinin önüne domuz kafası bıraktı. Fransa‘da ise İslam karşıtı düzenleme ve söylemler gündelik yaşamın bir parçası haline gelmeye başladı. Ülkede biri 19 diğeri 40 yaşlarında iki tesettürlü kadın Eyfel Kulesi yakınlarında bıçaklı saldırıya maruz kaldı. Irkçı saldırganlar Müslüman kadınlara ağır hakarette bulundu. 40 yaşındaki kurbanın akciğerine isabet eden bıçak darbeleri nedeniyle ağır yaralanmasına neden oldu. Finlandiya’nın batısındaki Teuva’da ırkçı bir İslam düşmanı, genç bir Müslümana saldırdı. Müslüman genç hastaneye kaldırıldı. Irkçılar hakkında ise cezai işlem yapılmadı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook