İtalyan liderden skandal sözler: ‘Müslüman belediye başkanı Londra’yı havaya uçurunca görüşürüz’Filistinli mültecilerin 68 yıldır süren dramı: Nekbe

İtalya’da ana muhalefet partisi konumundaki 5 Yıldız Hareketi’nin lideri Beppe Grillo, Pakistan kökenli Müslüman Sadiq Khan’ın Londra Belediye Başkanı seçilmesiyle ilgili olarak “Westminster’ı havaya uçurduğu zaman görüşürüz” dedi. Komedyen olarak üne kavuşan Beppe Grillo’nun kurucusu olduğu ve fiili olarak liderliğini yaptığı 5 Yıldız Hareketi 2013’te ilk kez genel seçimlere girmiş ve oyların yüzde 25’ini almıştı.
Halen komedi şovlarına da dev edem Grillo, siyaseten doğru olmaktan uzak esprileriyle tanınıyor. La Repubblica gazetesinin haberine göre Grillo dün de Padova kentinde yaptığı bir şovda, Sadiq Khan’la ilgili olarak “Bir Bangladeşlinin seçilmiş olması sıra dışı. Westminster’ı havaya uçurduğu zaman görüşürüz” dedi. Londra’da parlamento ve bakanlıklar Westminster semtinde bulunuyor.
Filistinlilerin Nekbe (Büyük Felaket) dediği, İsrail’in kuruluş yıldönümü Filistinlilerin İsrail’in 1948 yılında kurulduğu tarihe atıfla felaket olarak niteledikleri olay. Nekbe 700 binden fazla Filistinlinin 1948’de topraklarından sürülmesinin adı. Sözcük ilk olarak Arap aydını Konstantin Zureyk tarafından Ağustos 1948’de ortaya atıldı.
Zureyk, Nekbe sözcüğünü ‘sürmekte olan’ olarak kullandı. Zira 500’den fazla Filistin köyünün yıkımı 1948’de değil, İsrail işgali takip eden yıllar içerisinde gerçekleşti. Her yıl, “Nekbe Günü” olan 15 Mayıs’ta Filistinliler evlerine dönme talebiyle gösteriler yaparken, mülteciler uzun süredir kayıp olan evlerinin anahtarlarını sembol olarak saklıyor. Birleşmiş Milletler Yardım ve Kalkınma Ajansı’na (UNWRA) göre, Ortadoğu ülkelerine dağılmış dört milyondan fazla kayıtlı Filistinli mülteci var.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook