Aşırı sacı grup

Fransa’da aşırı sağcı grup Müslümanları zehirlemeyi planladı

Aşırı sağcı grup yine şaşırtmadı

Fransa İslam karşıtlığı her geçen gün tırmanıyor. Cumhurbaşkanı Macron yönetiminin Müslümanlara yönelik ayrımcı tutumu, toplumdaki İslamobofiyi de körüklüyor. Son olarak Fransa’da aşırı sağcı grup Müslümanları zehirlemeyi planladı. Aşı sağcı grubun, marketlerin helal gıda ürünlerini zehirleme planı yaptığı ortaya çıktı. Aşırı sağcı İslam karşıtı grubun, ülkede 200 imama da saldırı hazırlığı yaptığı bilgisi de paylaşıldı. Fransız bir gazete olan Mediapart’ın yaptığı haberde,  Fransa İç Güvenlik Genel Direktörlüğünün (DGSI) aşırı sağcı grubun içine ajan yerleştirdiği bilgisi verildi. Bu sayede de grubun yaptığı ırkçı planlar öğrenildi. Gazetenin yayımladığı haberde, ırkçı grubun toplumu, Müslüman halka karşı savaşmaya ve şiddet eylemleri gerçekleştirmeye davet ettiği söylendi. “Operasyonel Güçler Eylemi (AFO)” adlı grubun, bu planı 2018 yılında yaptığı belirtildi. Ayrıca grubun üyesi olan 15 kişinin de yakalandığı dile getirildi. AFO üyelerinin planı “Helal operasyonu” olarak adlandırdığı bildirildi. Aşırı sağcıların bu eylemle marketlerde helal gıda ürünlerini zehirlemeyi hedeflediği söylendi. Grubun üyesi olan iki kişi ise plana karşı çıktı. Çocuk ve yaşlıları öldürme riskini almak istemedikleri belirtildi. Öte yandan İslam karşıtı grubun, ülkedeki 200 imama da saldırı düzenlemek istediği de bildirildi. Müslümanlara saldırmak isteyenlerin aralarında kamu görevlisi, emekli polis ve eski askerler de yer alıyor. Evlerinde yapılan aramalarda ise patlayıcı madde yapımında kullanılan malzeme ve çok sayıda silah bulundu.

Aşırı sağcı grup

Fransa’da aşırı sağcı grup Generation Identitaire’e soruşturma

Fransa’da aşırı sağcı grup Generation Identitaire, göçmenlere ve Müslümanlara karşı savaş açtıklarını açıklamıştı. Bu nedenle aşırı sağcı grup hakkında, “toplumu kin ve nefrete kışkırtmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Aşırı sağcı grup olan Generation Identitaire, ırkçı tutum ve söylemleri dolayısıyla tepki çekiyor. Aşırı sağcı grup, geçtiğimiz haftalarda “göçmenlere karşı savaş açtıklarını” ve “sınırları kontrol altına almak için harekete geçeceklerini” bildirmişti. Bu duyuruya yönelik ise Fransız ve yabancı kökenli birçok aktivist, ırkçı söylemler nedeniyle gruba tepki göstermişti. İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de göçmenlerin hedef alındığı açıklamaları “skandal” olarak nitelendirmişti. Ardından da grubun feshedilmesini hükümetin gündeme alacaklarını bildirmişti.

Fransa’da aşırı sağcı gruplar saldırılarını artırıyor

Fransa‘da Cumhurbaşkanı Macron’un İslam düşmanlığı, Müslümanlara karşı hazırlanan yasa tasarısı ile gözler önüne seriliyor. “Radikal İslamcılık” adı altında ülkedeki Müslümanların her hakkı ellerinden alınıyor. Macron yönetimi çıkardığı yeni yasa tasarısıyla camileri kapattı. Müslüman sivil toplum kuruluşları feshedildi. İmamların yurt dışından ülkeye gelmesi engellendi. Buna bağlı olarak da Fransa’da aşırı sağcı gruplar Müslümanlara daha da çok saldırıyor. Ülkede Müslümanlara yönelik saldırılar 2020 yılında, 2019’a göre yüzde 53 artmış durumda. Camilere yönelik saldırılar da yüzde 35 artarak yükselişe geçti. 2020’de Müslümanlara yönelik 235 saldırı gerçekleşti. Ne yazık ki aşırı sağcı grupların saldırıları hâlâ devam ediyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook