Afrika’da yaklaşık 400 milyon kişi yoksulluk sınırının altında

Dünyada genelinde 2030 yılında her 10 yoksuldan 8’i, Afrika’da olabilir

2030 yılında sürdürülebilir kalkınma çabalarına rağmen dünyadaki her 10 yoksuldan 8’inin Afrika’da olacağı düşünülüyor. Afrika Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Merkezi (SDGCA), Afrika’daki yoksulluğa dair bir rapor hazırladı. Merkezin hazırladığı rapora göre, Afrika’da şu anda yaklaşık 400 milyon kişinin yoksul olduğu kaydedildi. 2030 yılına gelindiğinde de kıtadaki yoksul nüfusunun 460 milyona çıkacağının düşünüldüğü bilgisine yer verildi. Raporda, gelir eşitsizliklerine de vurgu yapıldı. Yoksul kesimin çoğunluğunu kırsal kesimin oluşturacağı kaydedildi. “2030’da dünyadaki her 10 yoksuldan 8’i Afrika kıtasında yaşayacak.” denilen raporda, kıtadaki her 5 çocuktan birinin eğitim alamadığı kaydedildi. Raporda, Afrikalıların su ve enerji gibi temel hizmetlere erişim sıkıntısı yaşadığı bilgisi paylaşıldı. Kıtadaki yolların sadece yüzde 25’inin asfaltlı olduğu ve internet erişim oranının sadece yüzde 26 olduğu açıklandı. SDGCA, Birleşmiş Milletlerin (BM) 2030 Kalkınma Hedeflerini açıklamasından sonra Afrikalı liderler tarafından 2016 yılında Ruanda’da kurulmuştu.

Afrika-yoksul-400
Dünyada genelinde 2030 yılında her 10 yoksuldan 8’i, Afrika’da olabilir

Yemen’deki insanlar da yardıma muhtaç

Yemen’de Husiler ile hükümet arasındaki çatışmalar hız kesmeden devam ediyor. Çatışmaların giderek artması Yemen’deki insani krizin de artmasına neden oluyor. Birleşmiş Milletler (BM) milyonlarca Yemenli için çağrıda bulundu. Yemen’in Marib kentinde, Husiler ile hükümet güçleri arasında artan çatışmalar nedeniyle şehirde 15 bin kişi kaldığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Bunun üzerine BM, ülkede insani durumun kötüye gittiğini ve milyonlarca kişinin kıtlık riskiyle karşı karşıya olduğunu açıkladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dujarric, günlük basın brifinginde, Marib’de çatışmaların birden fazla cepheye sıçradığını söyledi. Ayrıca çatışmalar nedeniyle şubat ayının başından beri 15 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığına da dikkat çekti. Dujarric, kentte insani durumun giderek kötüleştiğini vurguladı.

Milyonlarca Yemenli kıtlıkla karşı karşıya

Dujarric, ülke genelinde ise 20,7 milyon kişinin insani yardıma muhtaç olduğunu ifade etti. Milyonlarca Yemenli için durumun kritik olduğunu ve kıtlık riskiyle karşı karşıya bulunduklarını aktardı. Ülkede yakıt sıkıntısı da yaşandığına işaret eden Dujarric, geçen ay Hudeyde Limanı’ndan ticari yakıt ithalatına hiçbir şekilde izin verilmediğini belirtti. Sözcü Dujarric, tüm taraflara ülke çapında ateşkes çağrısını yineledi.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook