Nijerya’nın kuzeyinde yüz binlerce kişi açlıkla karşı karşıya

Nijerya’nın kuzeyinde yüz binlerce kişi açlıkla mücadele ediyor

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı-Küresel Çevre Fonu, Nijerya‘nın kuzeyinde yüz binlerce kişinin açlıkla mücadele ettiğini açıkladı.
BM Kalkınma Programı (UNDP) – Küresel Çevre Fonu’nun (GEF) Dayanıklı Gıda Güvenliği Projesi’nden Sorumlu Müdürü Rhoda Dia, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Dia, Nijerya’da yıllardır devam eden güvenlik sorunları nedeniyle akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalındığını dile getirdi. Dia ayrıca, ülkede güvensizlik ortamının arttığını bu durumun da yoksulluk ve ekonomik krizlerle sonuçlandığına işaret etti. BM kuruluşu Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre dikkat edilmezse bölgede 13 milyon insanın ilerleyen birkaç ay içinde akut gıda güvensizliği riskiyle karşı karşıya kalacağını tahmin ettiklerini söyledi. Dia, bölgedeki durumun koronavirüs salgını ve son zamanlarda çobanlar ile çiftçiler arasındaki çatışmalar nedeniyle daha da kötüleştiğini vurguladı. Nijerya’nın kuzeyinde, hayvancılıkla uğraşan Fulaniler ile çiftçilik yapan bazı kabileler arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle bazı zamanlarda şiddetli çatışmalar yaşanıyor.

Nijerya-aclik-bm
Nijerya’nın kuzeyinde yüz binlerce kişi açlıkla mücadele ediyor

Dünya genelinde açlık yaşayanların sayısı arttı

Birleşmiş Milletler (BM), koronavirüs salgınının etkisini göstermeye başladığı günden bu yana beri açlık yaşayanların sayısının 118 milyon arttığını açıkladı.
Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Dünya Gıda Programı (WFP) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) de aralarında bulunduğu Birleşmiş Milletler (BM) kurumları, koronavirüsün küresel olarak etkisini gösterdiği Mart 2020’den bu yana en kapsamlı gıda yetersizliği ve açlık raporunu yayımladı. Raporda, dünyadaki açlık ve yetersiz beslenme oranlarının 2019 yılında yüzde 8,4’ten 2020’de yüzde 10’a yükseldiği açıklandı. Bu artışta koronavirüsün kayda değer payının olduğu söylendi. 2020’de açlık yaşayan ve yetersiz beslenen kişi sayısının salgından dolayı 118 milyonluk bir artışla yaklaşık 768 milyona yükseldiği ifade edildi. Birleşmiş Milletlerin dünyadaki açlık çeken insanlarla ilgili hazırladığı rapor, salgının ilk görüldüğü andan itibaren gıda güvensizliği ve beslenme ile ilgili yayımlanan ilk kapsamlı çalışma olarak kaydedildi.

Dünya genelinde 768 milyon kişi yetersiz besleniyor

Raporda, dünya genelinde yetersiz beslenen 768 milyon kişinin 418 milyonunun Asya kıtasında yaşadığı aktarıldı. 282 milyonun Afrika’da, 60 milyonun ise Latin Amerika ve Karayipler’de olduğunu belirtildi. En fazla beslenme sorunu yaşayan kıtanın Afrika olduğu ve kıta nüfusunun yüzde 21’inin yetersiz beslendiği dile getirildi. Diğer yandan, 2020 yılında 5 yaşın altındaki yaklaşık 149 milyon çocuğun boy gelişiminin yaşının gerisinde olduğu ve yaklaşık 39 milyon çocuğun ise aşırı kilolu olduğu vurgulandı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook