İsrail-güçleri-gözaltı

İsrail güçleri Filistinlileri tutuklamaya devam ediyor

İsrail güçleri 8 günde 60 Filistinliyi gözaltına aldı

Filistin Esirler Cemiyeti, İsrail güçlerinin Kurban Bayramı öncesinden bugüne kadar Doğu Kudüs ile Batı Şeria’nın Nablus ve Cenin kentlerinde gözaltı operasyonları düzenlediğini duyurdu. Cemiyetin yaptığı açıklamada, söz konusu operasyonlar kapsamında son 8 günde 60 Filistinlinin gözaltına alındığı bildirildi. İsrail askerleri, dün gece saatlerinde Batı Şeria’nın Cenin kentine bağlı Yaabed beldesi kırsalına baskın düzenleyerek biri yaralı olmak üzere 3 Filistinliyi gözaltına aldı. Yaabed Belediye Başkanı Samir Ebubekir, konuyla ilgili açıklama yaparak İsrail güçlerinin belde kırsalında kurduğu pusuda ateş açtığı 3 Filistinli gençten Abdullah Basim Ebubekir’in yaraladığını söyledi. Ebubekir, üç Filistinlinin de gözaltına alındığını bildirdi. Yaralı Filistinlinin İsrail askerlerince gözaltına alındıktan sonra Hayfa yakınlarındaki Hadera Hastanesine kaldırıldığını ifade etti. Ebubekir, gözaltına alınan diğer iki Filistinlinin adlarının da Ethem Ermiylat ile Şaalan Ebubekir olduğunu söyledi.

İsrail güçleri Filistinlileri sık sık tutukluyor

Öte yandan İsrail ordusu da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. 3 Filistinlinin gözaltına alınmalarına gerekçe olarak Cenin kentinin güneyinde bulunan Mevo Dotan Yahudi yerleşim birimi yakınlarında İsrail askeri araçlarına taş ve molotofkokteyli attıkları gösterildi. Açıklamada, İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açtığı ve birini yaraladığı ifade edildi. Yaralanan Filistinlinin durumuna ilişkin bilgi verilmedi. İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sık sık evlere baskın düzenleyen İsrail güçleri, çeşitli iddialarla Filistinlileri gözaltına alıyor. Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te sıradan hale gelen gözaltılar sonrası aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Filistinlilerden bazıları günlerce gözaltı merkezlerinde tutuluyor.

israil-güçleri-gözaltı
İsrail güçleri 8 günde 60 Filistinliyi gözaltına aldı

İsrail güçleri Lübnanlı bir çobanın hayvanlarına da alıkoydu

İsrail güçleri sınır bölgesinde Lübnanlı bir çobana ait hayvan sürüsüne alıkoydu. Lübnan milletvekili Kasım Haşim söz konusu olayın İsrail’in mükerrer saldırılarından biri olduğunu dile getirdi. Haşim, bu tür saldırıların çok sık yaşandığını söyleyerek İsrail güçlerinin provokatif eylemlerine karşı hükümetin harekete geçmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine de (BMGK) şikayette bulunulması gerektiğini belirtti. Haberde, Lübnan’ın güneyinde İsrail’e sınır olan bazı köylerde sabah saatlerinden itibaren bir İsrail keşif uçağının uçuş yaptığı da bildirildi. Ancak konuyla ilgili ayrıntı verilmedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook