Af Örgütü, Nijerya ordusunun Müslüman katliamını raporladıİngiltere 3 bin kimsesiz çocuk mülteciyi almayı reddetti

Raporda, Nijerya askerlerinin insanları nasıl diri diri yaktığına, binaları harap ettiğine ve ölenlerin cesetlerini nasıl toplu mezarlara gömdüğüne dair olay yerinden toplanan deliller yayınlandı. Uluslararası Af Örgütü, Nijerya ordusu yetkililerinin, aralık ayında Kaduna eyaletinde Nijerya İslam Hareketi’ne (IMN) karşı düzenlediği operasyondaki toplu ölümleri örtbas etmek için ortak çaba harcadığını öne sürdü.
Af Örgütü tarafından yayımlanan raporda, Nijeryalı askerlerin, Zaria kentinde, aralarında kadın ve çocukların da olduğu yüzlerce kişiyi öldürmesinin ve olayın üstünü örtme girişiminin, insan hayatı ve hesap verme zorunluluğu konusunda küstahça davrandıkları anlamına geldiği belirtildi.
Örgütün “Gerçek ortaya çıkıyor: Zaria’daki kanunsuz cinayetler ve toplu örtbas” başlıklı raporunda, Nijerya askerlerinin nasıl insanları diri diri yaktığına, binaları harap ettiğine ve ölenlerin cesetlerini nasıl toplu mezarlara gömdüğüne dair olay yerinden toplanan deliller yayınlandı.
İngiltere Meclisi, Avrupa’daki mülteci kamplarındaki kimsesiz 3 bin çocuğun kabulüne ilişkin öneriyi reddetti. İktidardaki Muhafazakâr Parti, ailelerin çocuklarını tek başına Avrupa’ya göndermeye çalışabileceği gerekçesiyle öneriye karşı çıktı.
Bazı Muhafazakâr Parti milletvekillerinin, muhalefetteki İşçi Partisi, Liberal Parti ve İskoç Ulusal Partisi’yle birlikte hareket etmesi halinde önerinin yasalaşabileceği düşünülüyordu. Ancak sadece beş iktidar milletvekilinin öneriye destek verdiği belirtiliyor. Gölge Göçmen Bakan Yardımcısı, İşçi Partisi milletvekili Keir Starmer, “Avrupa’da mahsur kalan çocuk mültecilere yardım için mücadelelerini sürdüreceklerini” söyledi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook