Sığınmacılar uzun uğraşlarla kapalı sınırları aşmaya çalışıyorAlmanya’da personel açığı sığınmacı dosyalarının raflarda beklemesine yol açıyor

Yunanistan’ın İdomeni kasabasında mahsur kalan sığınmacılar kapalı sınırları aşmanın yolunu buluyor. Yunan basınına göre, haftalarca Yunanistan’ın kuzey sınırında mahsur kalan 70’e yakın sığınmacı-göçmen karanlık bastığında çitle kapalı olmayan bir geçitten karşı tarafa geçti. İdomeni’den 20 km uzaklıkta olan bu geçide ulaşmak için sığınmacıların 4 saat yürüdükleri tahmin ediliyor.
Habere göre kampta kalan diğer sığınmacı-göçmenin de önümüzdeki günlerde bu şekilde Makedonya’ya geçip, Batı Avrupa’ya doğru yönlenmeyi düşünüyor. Bölgede bulunan bir Fransız gazeteci 50’ye yakın sığınmacı-göçmenin sınırda bulunan Gevgelija kasabasına geçtiklerini gördüğünü açıklarken Makedonya polisi bunu yalanladı.
Almanya’da geçtiğimiz yıl katlanan mülteci ve sığınmacı sayısı sonrası başlayan kaos yerini yeni bir sıkıntıya bıraktı. Sığınmacı başvurularını değerlendirecek resmi görevli sayısının azlığı dosyaların raflarda birikmesine yol açıyor. İşlemler hala yavaş ilerliyor.
Federal Göç ve Mülteciler Dairesi (BAMF) tarafından ortaya konan verilere dayandırılan bilgiye göre sığınma başvuruları için görev yapmak üzere 7300 personele ihtiyaç var. Ancak bu güne kadar 5 bin kişi göreve alındı. Halen 2 bin 300 personel açığı bulunuyor. BAMF’a şu ana kadar Alman Posta Şirketi, Alman Ordusu ve Federal İş Ajansı tarafından geçici olarak personel sağlandı. Edinilen bilgiye göre bazı eyaletlerde personel sıkıntısı özellikle yüksek.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook