Belçikalı Bakan Müslüman karşıtı açıklamasını savunduİsveç’te bir Müslüman Türk siyasetçi daha istifa etti

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, “Brüksel saldırıları sonrası ülkedeki Müslümanların büyük bir kısmı dans etti” şeklindeki açıklaması nedeniyle milletvekillerinin talebi üzerine Federal Parlamento İçişleri Komisyonu’nda savunma yaptı. Açıklamasının arkasında durduğunu ifade eden Jambon, 22 Mart’ta gerçekleştirilen saldırıların ardından polisin bazı Müslümanların kutlama yaptığını rapor ettiğini kaydetti.
Jambon, “Birçok servis, bu yönde söylentiler olduğunu ve kendilerinin de bu tür olayları gözlemlediğini doğruladı” dedi. Israrla istenmesine rağmen sayı vermekten kaçınan Bakan, kimseyi damgalamadığını söyledi. Le Soir gazetesi, ise Jambon’un iddiasının aksine polis raporlarında, “Müslümanların büyük kısmının” değil sadece birkaç kişinin sevinç ifade ettiğinin yer aldığını yazdı.
İsveç’te Müslüman ve Türk siyasetçilere baskı sonucu bir politikacı daha istifa etmek zorunda kaldı. Yeşiller ve Çevre Partisi Gençlik Kolu Eş Başkanı Semanur Taşkın, İsveç medyasına yaptığı kısa açıklamada, ”İsveçli bir Müslüman olarak, artık kendimi güvende hissetmiyorum.” dedi.
İsveç’te Şehircilik ve İskân Bakanı Mehmet Kaplan, Türk sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin davet edildiği bir iftar yemeğinde çekilen fotoğrafının İsveç medyasında “Irkçılarla yemek yediler” başlığıyla yayınlanmasının ardından geçen hafta görevinden istifa etmişti.
Kaplan’ın istifasından sonra, İsveç İslam Gençlik Federasyonu Başkanı Yasri Shamsudin Khan, dini değerlerine saldırıldığı gerekçesiyle Yeşiller Partisinden istifa ettiğini duyurmuştu. Kaplan’la birlikte STK temsilcileriyle iftara katıldığı için benzer suçlamalara hedef olan Stockholm’ün Sigtuna Belediyesinin Meclis Üyesi Yasin İpek, partisi Sosyal Demokrat ve belediyedeki görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.
Bir haftada 4 Türk ve Müslüman siyasetçi görevinden istifa ederken, farklı partilerde siyaset yapan Türk ve Müslüman siyasetçilerin üzerinde baskıların arttığı ifade edildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook