14 türkiye üniversite

14 üniversite Filistin bildirisine imza atmaktan çekindi

İşgalci İsrail’in saldırılarına karşı yayımlanan bildiriye 14 üniversite imza atmadı

İşgalci İsrail Filistinlilere yaptığı zulmü her geçen gün artıyor. Dünya genelinde Filistinlilere yapılan zulme büyük tepki gelirken, Türkiye’deki üniversiteler de terör devleti İsrail’e karşı tek yürek oldu ve bildiri yayınladı.  Filistinlilere yapılan saldırılara dikkat çekmek amacıyla kaleme alınan “Filistin için adalet ve insan hakları” başlıklı bildiriyi 189 üniversite rektörü imzaladı. Türkiye‘deki 189 üniversite rektörünün imzasının bulunduğu bildiri, OSTİM Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen basın toplantısında kamuoyuna duyuruldu. Bildiri üç dilde hazırlandı. Hazırlanan bildiriyi, Türkçe olarak İstanbul Aydın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yadigar İzmirli, İngilizce olarak Hitit Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Arapça olarak Gazi Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız okudu. Fakat bildiriye aralarında Koç, Sabancı, Okan ve TED‘in de olduğu 14 üniversite imza atmaktan çekindi.

“Filistin için adalet ve insan hakları”

“Filistin için adalet ve insan hakları” başlıklı bildiride, İsrail’in Gazze’de sivillere ve savunmasız Filistinlilere yönelik acımasızca saldırılarına, yaşam hakkını ortadan kaldıran şiddet, baskı ve hak ihlallerine bir yenisini daha eklediği anlatıldı. Terör devleti İsrail’in bebek, çocuk, kadın ve yaşlılar dahil olmak üzere çok sayıda masum sivili katlettiği yaraladığı ve evsiz bıraktığı açıklandı. Bildiride işgalci İsrail’in insan haklarını umursamadığı, dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırım yaptığı söylendi. Siyonist güçlerin tüm dünyanın karşı çıkmasına rağmen Filistinlileri öldürmeye devam ettiği, evlerini ve topraklarını gasp ettiği, tarım alanlarını yok etmeye devam ettiği bildirildi.

Koç, TED, Bilkent, Sabancı Üniversiteleri bildiriyi imzalamadı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök, Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Melih Bulu, Ankara Üniversitesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar, İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar dahil Türkiye genelindeki 189 üniversitenin rektörü bildiriye imza attı. Ancak İmza kampanyasına katılım çağrısı yapılmasına rağmen 14 üniversite yönetimi işgalci İsrail’in katliamlarına karşı hazırlanan bildiriye imza atmaktan çekindi. Terör devleti İsrail’e karşı Filistin’e destek bildirisini Acıbadem Üniversitesi, Atılım Üniversitesi, Beykoz Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Arel Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, TED Üniversitesi ve Yaşar Üniversitesi imzalamadı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook