bbc israilin yanında

BBC İsrail yanlısı olduğu bir kez daha gösterdi

İngiliz kanalı BBC İsrail yanlısı olduğunu yine gösterdi

İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC yaptığı haberlerle İsrail yanlısı olduğunu bir kez daha açıkça gösterdi. İngiliz kanalı BBC, terör devleti İsrail’in Gazze’de sivillere yönelik düzenlediği saldırılarda öldürülen onlarca çocuğa rağmen taraf tuttu. BBC’nin yanlı tutumu büyük tepki topladı. BBC, yaptığı haberlerinde işgalci İsrail tarafından katledilen çocuklar için “öldü” ifadesini kullandı. BBC’nin saldırılara ilişkin bülteninde şu ifadelere yer verdi. “Gazze’de 61’i çocuk 212 kişi öldü. İsrail’de de biri çocuk 12 kişi, öldürüldü.” BBC, işgalci İsrail’in Filistinlilere yönelik başlattığı saldırıların başından beri taraflı yayınlarda bulundu. AA muhabirinin “neden böyle bir dil tercih edildiğine” ilişkin sorusunu ise cevapsız bıraktı. Kuruma sosyal medya kullanıcıları da büyük tepki gösterildi.

bbc israili tutuyor

Sosyal medya kullanıcıları BBC’ye ateş püskürdü

Waqas Tufail isimli bir Twitter kullanıcısı “Utanç verici. BBC bir kez daha Filistinlilerin ‘öldüğünü’ ve İsraillilerin öldürüldüğünü bildiriyor. Bu bir rezalet ve daha fazla kabul edilemez.” diyerek tepkisini gösterdi. Tufail, bülteni sunan BBC spikeri gibi gazetecilerin kınanması gerektiğini söyledi. Simon adlı başka bir kullanıcı ise Twitter hesabından “Apartheid rejimini destekleyen devlet propagandası. Bu kadar basit. Utanç verici.” diye yazdı. Zahir isimli bir Twitter kullanıcısı da, İngiltere’de BBC yayınlarını izlemek için ücret ödenmesi gerektiğine atıfta bulundu. Zahir, bu haberler için insanlardan para istendiğini belirtti.

Alman DW de BBC’yle aynı tarafta

BBC‘nin işgalci İsrail‘i taraf olarak seçti ve Filistinlilere yapılan zulmü görmezden geldi. Öte yandan Almanya’nın uluslararası yayıncısı Deutsche Welle (DW) de, aynı tutumu sergiledi. DW, Almanya’nın soykırım nedeniyle Yahudi devletine yönelik özel sorumluluğunu gerekçe göstererek İsrail hakkındaki eleştirel haberciliği kısıtladı. DW’nin yayın kurulu, bölgedeki son yaşananlardan sonra çalışanlarına bilgi notu gönderdi. Muhabirlerinin ve editörlerinin İsrail’in apartheid rejimi olarak nitelendirilmesini ve Filistinlilere yönelik zulüm suçlarını haber yapmasını yasakladı. Bu arada, İngiltere’nin medya denetleme kuruluşu Ofcom’un, BBC’ye ilişkin Kasım 2020’deki raporunda, izleyici görüşlerinin yer aldığı bir ankete yer verilmişti. Ankette BBC tarafsızlık algısında Sky, ITV, Kanal 5 ve Kanal 4’ün gerisinde kalmıştı.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook