Slovakya, Suriye’den kaçan 14 Filistinli mülteci aileyi gözaltına aldıİngiltere’de binlerce mülteci çocuk okula gidemiyor

Suriye’deki Filistinliler İçin Çalışma Grubu, Slovakya’da gözaltına alınan Filistinli ve Suriyeli ailelerden mektup aldıklarını, mültecilerin mektupta uluslararası kuruluşlarla Kızılhaç Örgütü’nden salıverilmeleri için devreye girmelerini talep ettiklerini belirtti. Çalışma grubu yaptığı açıklamada, gözaltına alınanların şu anda Slovakya’da 14 Filistinli mülteci ailenin bulunduğunu, kamptan çıkmalarının mümkün olmadığını, günde sadece iki saat kampta gezmeye izin verildiğini, çocukların yaşadıklarının ise iç parçalayıcı olduğunu ifade ettiklerini kaydetti.
Guardian, İngiltere’de sığınma talebinde bulunmuş ve devletin sağladığı geçici yerlerde konaklayan binlerce mülteci çocuğun, eğitim hizmetlerinden faydalanamadığını yazdı.
Mültecilerle çalışan sivil toplum kuruluşlarının aktardığına göre, bu çocukların birçoğu, İngiltere’ye geldikleri ilk sene, okullarda yer bulunamaması nedeniyle eğitim alamıyor.
İngiltere’de bu çocukların eğitimiyle ilgili bir yetki boşluğu yaşanıyor. Ülkeye ayak bastıktan sonra devletin sağladığı konaklama yerlerinde kalan mültecilerin eğitim hakkı bulunmuyor.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook