BM: Suriyeli mülteci sayısı 4 milyonu geçtiMahkeme Calais mülteci kampının tahliyesinde sorun görmedi

Fransız haber ajansının BM Mülteciler Ajansı’ndan naklen bildirdiğine göre son 10 ay içerisinde de 1 milyon Suriyeli ülkeyi terk etti. Birleşmiş Milletlerden yapılan açıklamada Suriyeli mültecilerin sayısının bu yıl sonuna kadar 4 milyon 370 bine ulaşmasının beklendiği ifade edildi.
2014 yılının ağustos ayında kayıtlı Suriyeli mülteci sayısının yalnızca 3 milyon olduğunu belirten Birleşmiş Milletlerin son 10 ay içerisinde 1 milyon kişinin daha mülteci durumuna düştüğüne dair açıklamasını değerlendiren uzmanlar, bu artışın silahlı gruplara verilen dış desteğin artması ve silahlı grupların daha fazla yeri ele geçirmesiyle doğru orantılı geliştiğini söylüyor.
Fransa’nın kuzeyinde bulunan Calais mülteci kampı ile ilgili karar verildi. Valiliğin tahliye isteminin yürütmesini durdurmak için mahkemeye başvuran yardım dernekleri hayal kırıklığına uğradı.
Hafta başında kampı inceleyen hakim, yürütmeyi durdurma isteğini geri çevirdi. Böylece hijyen gerekçesi ile tahliyesine karar verilen kampın kapatılmasının önünde bir engel kalmadı. Valilik, tahliyesine karar verilen kampın güney tarafında yaşayan yaklaşık 3 bin 500 mülteciyi ikna etmeye çalışacak. Tahliye için kesin bir tarih konulmazken şimdilik güç kullanılmayacağı açıklandı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook