Polonya’da göçmen karşıtı gösteri düzenlendiİspanya’da bavuldan mülteci çıktı

Polonya’nın başkenti Varşova’da göçmen karşıtları gösteri düzenledi. Aşırı sağ görüşlü yaklaşık 300 kişi “Bugün göçmen, yarın terörist” şeklinde slogan attı. Tren garının önündeki grubun hemen yakınında ise bu gösteriye tepki verenler toplantı. Yaklaşık 100 kişiden oluşan grup misafirperverliğin göstergesi ekmek ve tuz ile hazır bulundu. Polonya Avrupa Birliği’nin göçmen paylaşımı kararı çerçevesinde 2 bin göçmeni alabileceğini açıklamıştı.
Geçtiğimiz Pazar, Melilla ve Fas’ın Beni Ansar kasabası sınırında İspanya’da ikamet eden Fas asıllı bir adamın ağır ve büyük bir bavulu telaş içinde taşıdığını fark eden İspanyol polisi, şüphelenerek adamı durdu ve bavulu aramak istedi. Aramanın sonucunda 19 yaşındaki Mali’li göçmeni bavulun içinde kıvrılmış bir şekilde yatarken buldu. Yakalanan iki adam mahkemeye kadar gözaltına alındı.
6 Şubat’ta yine İspanya’da denizden Ceuta’ya geçmeye çalışan 14 Afrikalı göçmen boğularak ölmüştü. İspanyol polisinin yüzmeye çalışan göçmenlere plastik mermiyle ateş açması, İspanya’da büyük tartışmaya sebep olmuştu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook