ABD’de İslam düşmanı ırkçılar 4 Müslümanı katletti

ABD’de İslam düşmanı bir ırkçı, 4 Müslümanı katletti. New Mexico eyaletindeki Albuquerque şehrinde, son 9 ayda 4 Müslümanın pusuya düşürülerek öldürülmesi toplumda korkuya yol açtı. Polis cinayetlerle ilgili soruşturmaya devam ediyor. New Mexico İslam Merkezi Başkanı Ahmad Assed, CNN’e açıklama yaptı. Assed, “İnanılmaz derecede korku ve panik içindeyiz. Bazıları bu iş sonuçlanana kadar eyaletten taşınmak istiyor, hatta taşınanlar bile oldu.” ifadesini kullandı. Assed, şehirdeki Müslüman işletmecilerin oluşan korku havasından iş yerlerini erken kapattığını söyledi. İnsanların evlerinden çıkmak istemediğini dile getirdi. En son 5 Ağustos Cuma gecesi vurularak öldürülen 25 yaşındaki Naeem Hussain, iki hafta içinde öldürülen üçüncü, geçen yıl kasımdan bu yana ise dördüncü Müslüman olmuştu. Hussain’in, öldürüldüğü gün, öldürülen diğer iki Müslümanın cenazesine katıldığını aktaran New Mexico İslam Merkezi Halkla İlişkiler Direktörü Tahir Gauba, bunun ardından Hussain’in de öldürülmesiyle herkeste korku oluştuğunu ifade etti.

Gauba “İki Müslüman gencin defninden sonra polis gereğini yapar, biz de yolumuza devam ederiz diye düşünüyorduk. Ancak ertesi sabah Hussain’in ölüm haberinin duyulması ile tüm topluluk kendini çaresiz hissetti. Çok fazla korku var.” dedi. New Mexico İslam Merkezinin internet sitesinden de açıklama yapıldı. Açıklamada, “Herkesi önlem almaya, eve kadar takip edilmediğinizden emin olmaya ve geceleri yalnız yürümekten kaçınmak da dahil olmak üzere çevrenizden haberdar olmaya çağırıyoruz. Bu, özellikle bu cinayetlerin işlendiği şehrin güneydoğu kesiminde yaşayan üyelerimiz için geçerli.” ifadeleri kullanıldı.

abd-islam-musluman
ABD’de İslam düşmanı ırkçı 4 Müslümanı katletti

ABD’de İslam düşmanlarının saldırıları artıyor

ABD‘de İslam düşmanlarının saldırıları artıyor. Cinayetlerle bağlantılı araçlar aranıyor. Polis, cinayetleri aynı kişi veya kişilerin işlemiş olabileceği üzerinde dururken, saldırılarla bağlantılı olduğunu düşündüğü gri bir aracın bulunması için halka çağrıda bulundu. Albuquerque Belediye Başkanı Tim Keller “Olayla çok güçlü bağlantısı olduğunu düşündüğümüz bu aracı bulmalıyız.” diye konuştu. New Mexico Valisi Michelle Lujan Grisham, şehirde işlenen 4 cinayetten sonra Albuquerque’ye ek eyalet polisi gönderme kararı aldıklarını açıkladı. Ayrıca şehirdeki camilerinde, Müslümanlara bağlı okullarda ve New Mexico Üniversitesindeki polis varlığının arttırıldığı bildirildi. Federal Soruşturma Bürosu (FBI) yetkililerinin bölge sakinlerinin cinayetleri soruşturmasına yardımcı olabilecek videolar ve görüntüler yüklemeleri için çevrim içi portal kurduğu kaydedildi. Fail ya da faillerin yakalanmasına yardım edeceklere 20 bin dolar ödül verileceği belirtildi. ABD‘de yaşayan Müslüman toplum arasında ise korku hakim.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook