ABD'de Evin değeri siyahsam 472 bin, beyazsam 750 bin dolar

ABD’de evin değeri tenin rengine göre

ABD’de evin değeri siyahiler için daha düşük

ABD’de siyahi bir çift, evin değerini yeniden belirlemek için bir firmaya başvuru yaptı. Maryland eyaletinin Baltimore şehrinde yaşayan Nathan Connolly ve Shani Mott, gayrimenkul değerlerinin belirlenmesi alanında çalışan 20/20 Valuations şirketiyle, mortgage firması loanDepot’ya ırkçılık sebebiyle dava açtı.

Evimin değeri siyahi isem 472 bin, beyazsam 750 bin dolar

ABD’de yaşayan çift, evleri için çektikleri mortgage kredisinin yeniden gözden geçirilmesi ve artırılması amacıyla loanDepot’ya geçen yıl mayısta başvuru yaptı. Firma, Conolly ve Mott’un 2017’de 450 bin dolara satın aldığı ve 40 bin dolar masraf yaptığı evin değerinin 550 bin dolar civarında çıkabileceğini belirtti.

Ağırlıklı olarak beyazların yaşadığı Homeland bölgesindeki evin değerini ölçmek için gelen 20/20 Valuations çalışanı, yaptığı incelemede ev için 472 bin dolar değer biçti. Çift, bununla loanDepot’ya başvuru yaptı fakat talepleri reddedildi. Mortgage firması, evin değerinde öngörülenden çok daha az artış olduğu gerekçesiyle başvuruyu geçersiz saydı.

ABD’de beyaz olunca fiyat değişti

ABD’nin tanınmış üniversitelerinden Johns Hopkins’in tarih bölümünde akademisyen olarak çalışan 44 yaşındaki Connolly, evin gerçek değerinin bu olamayacağını ve ayrımcılığa uğradığını düşündü. Akademisyen, aynı üniversitede çalışan beyaz bir meslektaşından kendilerini temsil edip, evin fiyatının yeniden değerlendirilmesi için başvuru yapmasını istedi. Conolly ve Mott, bu sefer evden aile fotoğraflarını da kaldırdı. Beyaz arkadaşlarının 20/20 Valuations’a yaptığı başvuruda evin değeri 750 bin dolara yükseldi.

Davada şirketin, evin değerini belirlerken mülkü Homeland’dekilerle değil, Baltimore’da siyahilerin ağırlıklı olarak yaşadığı mahalledekilerle kıyasladığı öne sürüldü. IoanDepot ise ayrımcılığa karşı olduklarını, değer ölçümlerinin üçüncü firmalar tarafından yapıldığını belirtti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook