İsrail güçleri Filistinli mahkumlara işkence ediyor

İsrail güçleri Filistinli tutuklara zulmediyor

İsrail güçleri Filistinli mahkumlara işkence etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 6 Filistinli mahkum,  İsrail’in Gilboa hapishanesinden kaçmıştı. Filistinli mahkumlar, bir kaç gün sonra işgalci İsrail güçleri tarafından yakalanarak tekrar cezaevine sevk edilmişti. Yakalanan dört mahkumdan ikisi, avukatları ile yaptıkları görüşmeler sonucu, Siyonist güçlerin işkencesine maruz kaldığını bildirdi. Filistinli tutuklu Muhammed ve Mahmud el-Ardah, avukatları Halid ve Ruslan Mahacneh ile ayrı ayrı görüşme gerçekleştirdi. Muhammed el-Ardah’ın avukatı Halid Mahacneh, Filistin’de bir televizyon kanalında konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahacneh, müvekkilinin bir “işkence yolculuğunda” olduğunu söyledi. Mahacneh, müvekkili el-Ardah’ın 20 İsrail istihbarat görevlisi tarafından çıplak şekilde sorgulandığını ve tutukluluğu sırasında ağır şiddete uğradığını dile getirdi. Avukat Mahacneh, el-Ardah’ın gördüğü şiddet sonucunda sağ gözünden yaralandığını belirtti. Tüm vücudunun kesiklerle ve yaralarla dolu olduğunu, ancak hiçbir şekilde tıbbi müdahalede bulunulmadığını bildirdi.

israil-filistinli-işkence
İsrail güçleri Filistinli tutuklara zulmediyor

İsrail güçleri mahkumlara yemek dahi vermiyor

Avukat Ruslan Mahacneh, Muhammed el-Ardah’a yemek verilmediğini ve müvekkilinin uykusuz bırakıldığını söyledi. Filistinli el-Ardah’ın gün ışığına çıkarılmadığını söyleyen Mahacneh, “Benimle görüştüğünde öğleden sonra olup olmadığını sordu. Gece yarısı olduğunu bilmiyordu.” diye konuştu. Bir diğer avukat Avigdor Feldmann da yine geçtiğimiz günlerde hapishaneden kaçan, ancak daha sonra yakalanan mahkumlardan Zekeriya Zubeydi ile görüşme gerçekleştirdi. Feldmann, Zubeydi’nin de şiddete maruz kaldığını ve bu nedenle çenesi ile iki kaburgasının kırıldığını açıkladı. İsrail güçleri hapishaneden kaçan Filistinli mahkumları yakaladı.  Mahkumlar, “Kaçmak, kaçışa yardım etmek, saldırı hazırlığında bulunmak, düşman bir örgüte üye olmak ve yardım etmek” suçlarından yargılanacak.

Filistinli mahkumlar nasıl kaçmıştı?

İsrail resmi yayın kuruluşunun yayımladığı  habere göre, 6 Filistinli ülkenin kuzeyindeki Gilboa Hapishanesi’nden kazdıkları tünellerden kaçmışlardı. Hapishaneden kaçan Filistinli mahkumların Fetih örgütünün silahlı kanadı El-Aksa Şehitleri üyesi Zekeriya ez-Zebidi ve İslami Cihad örgütü mensubu Yakub Nufeyat ile Muhammed Kasım el-Arıda, Yakub Mahmud Kadri, Eyhem Fuad Kemamci, Mahmud Abdullah el-Arıda adındaki 5 kişiden oluştuğu söylenmişti. Filistinli tutukluların, cezaevinde aynı koğuşta kaldıkları ve 10 metrelik bir tünel kazdıkları ifade edilmişti. İsrail güçleri arama çalışmalarını helikopterler ve insansız hava araçlarıyla yapmıştı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook