ABD’de Müslüman mezarlığını kundaklamaya çalıştılar

ABD’de Müslüman mezarlığını kundaklama girişimi

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir Müslüman mezarlığının kundaklanmaya çalışıldığı duyuruldu. Minnesota Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi Başkanı Ceylani Hüseyin, konuyla ilgili açıklama yaparak olayın nefret suçu kapsamında araştırılmasını talep etti. Minnesota Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi‘nin (CAIR-MN) yaptığı açıklamada, eyaletin Castle Rock kasabasındaki “Mağfiret Mezarlığı”na kundaklama girişiminde bulunulduğu ifade edildi. İslam düşmanı ırkçıların kimliği henüz tespit edilemedi. Saldırganların mezarlıkta bulunan yapının içine yaklaşık 30 kadar eski araç tekerliği bıraktığı dile getirildi. Ayrıca mezarlıkta yangın çıkarmak için içerideki gaz hattını da kestikleri bilgili paylaşıldı. CAIR-MN Başkanı Ceylani Hüseyin, gaz kokusunun rapor edilmesiyle olası bir patlama ve yangının önüne geçildiğini belirtti. Ceylani Hüseyin, “FBI dahil yerel, eyalet ve federal kuvvetlerin Müslüman bir kuruma yönelik bu başarısız kundaklama saldırısını nefret suçu kapsamında araştırmaya çağırıyoruz” diye konuştu. Hüseyin, Mağfiret Mezarlığı’nın Ağustos 2017 tarihinde de tahrip edildiği söyledi. ABD’de Müslüman toplum ne yazık ki ayrımcılığa ve saldırılara uğruyor.

abd-musluman-saldırı
ABD’de Müslüman mezarlığını kundaklamaya çalıştılar

ABD’de Müslüman gençler dini ayrımcılıktan şikayetçi

ABD’DE Müslüman gençler de dini ayrımcılığa maruz kalıyor. Geçtiğimiz haftalarda Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi, Massachusetts eyaletinde eğitim alan Müslüman genç öğrenciler üzerinde bir anket yaptı. Katılımcıların yüzde 60’ından fazlası, inançları nedeniyle sözlü ve fiziksel tacize uğradığını söyledi. Amerikan-İslami İlişkiler Konseyinin anket çalışması çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Müslüman öğrencilerin 3’te 1’i insanlara karşı dinlerini gizlemek zorunda kaldıklarını belirtti. Ankete katılan öğrencilerden yüzde 17’si ise çeşitli şekillerde sözlü ve fiziksel tacize uğradıklarını söyledi. Anket çalışmasının, okul yetkilileriyle ilgili de önemli sonuçları olduğu açığa çıktı. Çünkü, Müslüman öğrencilerin yüzde 40’ından fazlası okul yetkililerinin de Müslümanlar hakkında saldırgan yorum yaptığını söylüyor. Kuruluşun internet sayfasında paylaşılan açıklamada, Massachusetts’te İslam karşıtı davranışların ürkütücü boyutlara ulaştığı ifade edildi.

ABD’de 3 milyondan fazla Müslüman yaşıyor

ABD‘de Müslüman nüfus oldukça fazla. PEW araştırma şirketi tarafından 2017’de yapılan araştırmaya göre, ABD’de bugün, toplam nüfusun yüzde 1,1’ine tekabül eden 3,5 milyon civarında Müslüman yaşıyor. Bunların yaklaşık yüzde 30’unu Afrika kökenli siyahi Müslümanlar, diğer yüzde 30’luk kesimini de daha çok Hint alt kıtasından gelen Pakistan, Hindistan ve Bangladeş kökenliler, yüzde 25’ini Araplar, yüzde 15’lik kesimini de Türkiye, Balkanlar veya Orta Asya Müslümanları oluşturuyor. ABD’deki Müslümanlar ülke genelinde tüm eyaletlerle dağılsa da en fazla yoğunlaştıkları eyaletlerin başında Michigan ve New Jersey geliyor.

Scroll Up
Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook