Fransız polisi sığınmacı kampını dağıttıHollanda’nın VPRO televizyonunda başlayan yeni bir yarışma programında iltica talebi reddedilen ve ülkeyi birkaç ay içerisinde terk etmek zorunda olan mülteciler yarışıyor

Fransız polisi, başkent Paris’te çoğu Eritre ve Sudan vatandaşı yaklaşık 200 göçmenin yaşadığı kampı dağıttı. Kamptaki sığınmacıların Libya’dan gemi ile önce İtalya’ya geldiği, oradan Fransa’ya geçtiği biliniyor.
‘Weg van Netherland’ adlı televizyon programında mülteciler Hollanda hakkında sorulan soruları bilmeye çalışıyorlar. Hollanda’nın VPRO televizyonunda başlayan yeni bir yarışma programında iltica talebi reddedilen ve ülkeyi birkaç ay içerisinde terk etmek zorunda olan mülteciler yarışıyor.
‘Weg van Netherland’ (Hollanda’yı Terk Etmek) adlı programda yarışmacılara Hollanda hakkında tarih, coğrafya, siyaset, kültü-sanat sorularının yanı sıra, Kraliyet Ailesi ile ilgili sorular da soruluyor. Tüm sorular Hollandaca dilinde cevaplanıyor.
Yarışmanın birincisi 4 bin Euro para ödülü kazanıyor. VPRO televizyonunun internet sitesinde yapılan açıklamada bu miktarı ülkesine dönecek olan mültecinin orada kendisine yeni bir hayat kurması için yeterli olarak tanımlıyor.
Yarışmayı kaybedenler maketten bir uçağa binerek stüdyoyu terk ediyor. Kaybedenlere verilen teselli paketinin içinde lale soğanları ve kurşungeçirmez bir yelek bulunuyor.
Yarışmanın zor durumdaki insanları alay konusu yaparak, üzerlerinden prim yaptığını düşünen bir grup, programa tepki gösteriyor. Televizyon kanalının internet sitesi üzerinden yapılan yorumlarda yarışma programı “utanç verici”, “zevksiz” hatta “hasta” olarak nitelendiriliyor.
Diğer taraftan yarışmanın mültecilerin çektiği sıkıntıları gündeme getirip kamuoyu dikkatini çekmek adına faydalı bir iş yaptığını savunanlar da var. Bu grup yarışmanın sosyal bir probleme parmak bastığı için olumlu bir amaca hizmet ettiğini savunuyorlar.
Programın yapımcıları da yarışmanın amacının sığınma talepleri reddedilen insanların dramını gözler önüne sermek olduğunu söylüyorlar. Sınır dışı edilen insanları tanıtıp, onları göndermenin ne kadar yanlış olduğunu göstermek istediklerini belirtiyorlar.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook