Slovakya sadece Suriyeli ‘Hristiyan’ mültecileri kabul edecekYunanistan 50 sığınmacıyı sınır dışı etti

Slovakya, AB’nin Suriyeli göçmen kriziyle ilgili yeni düzenlemesi kapsamında kendi payına düşen sayıda Suriyeli göçmeni ülkeye alırken, bu göçmenlerden sadece Hıristiyan olanları kabul edeceğini belirtti.
Bratislava hükümeti; Türkiye, İtalya ve Yunanistan’daki kamplarda bulunan 200 Suriyeli göçmeni ülkeye kabul edecek. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Ivan Metik, ülkelerinde cami olmadığını belirterek, bu durumun Müslümanların ülkeye entegre olmasını zorlaştıracağını belirtti. Metik, bu kararın ayrımcılık anlamına gelmediğini ve amaçlarının toplumsal uyumu sağlamak olduğunu sözlerine ekledi.
Yunanistan Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Attiki Yabancı Uyruklu Vatandaşları Dairesi Sınır Dışı Etme Ofisi’nin yürüttüğü operasyon çerçevesinde toplam 50 sığınmacının sınır dışı edildiği açıklandı.
Kaçak olarak Yunanistan’a girdikleri gerekçesiyle haklarında sınır dışı edilme kararı çıkartılan 50 göçmenin 33’ü Pakistanlı olduğu belirtilirken, 9’unun Arnavutluk, 4’ünün Ukrayna, birinin Mısır, birinin Bulgaristan, birinin Irak ve birinin Bolivya vatandaşı olduğu tespit edildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook