Avusturya’nın mültecilere dönük kararı uluslararası tepki çektiAvusturya sınırlarını kapatabilir

Avusturya’nın mülteci kabulünde ek kısıtlamalara gitme kararı alması diğer Avrupa Birliği ülkelerinin tepkisini çekti. Avusturya Başbakanı Werner Faymann sınırdan günde en fazla 3200 sığınmacının geçine izin verileceğini ve en fazla 80 iltica başvurusu alınacağını açıklamıştı.
Bu karara açık tepkilerden biri komşu ülke Almanya’dan geldi: “Bizim mülteci krizinden çıkmamızı sağlayacak ve mülteci sayısının azalmasını da getirecek, Avrupa’ya yakışan bir çözüm arayışımız devam edecek. Ancak bazı ülkelerin tek taraflı olarak geliştirdikleri ve ortak sorunumuzun yükünü Almanya üzerine yıkacak çözüm denemeleri kabul edilemez ve bunlar uzun vadede geçerli olacak bir çözüm de sağlamaz.” (Almanya İçişleri Bakanı Thomas De Maiziere)
Çoğunluğunu Suriye, Irak ve Afrika ülkelerinden gelen mültecilerin oluşturduğu milyonlarca göçmen Schengen bölgesine girmeye çalışıyor. Bu durum da Avrupa’daki göçmen kanun ve yönetmeliklerini değiştirmeye zorluyor. Avusturya, Kasım 2015’de Slovenya sınırındaki Spielfeld sınır kapısında kontrolleri artırmış ve ayrıca sığınmacı geçişlerini durdurmak amacıyla yaklaşık 4 kilometre uzunluğunda tel örgü çekmişti.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook