AB, Balkanlar’da sınır güvenliğini arttırmayı planlıyorBelçika, Fransa sınırında sıkı kontrol başlattı

Avrupalı liderler sığınmacı akınını yavaşlatmak için Balkanlarda sınır kontrollerini sıkılaştırmayı planlıyor. Makedonya sınır hattına yüksek güvenlikli tel örgü çekerken bu gelişme ise Yunanistan’ı kaygılandırıyor. Zira Bodrum’un hemen karşısındaki Kos (İstanköy) adasında inşası yapılan mülteci kabul merkezi ada sakinlerini sokaklara döktü. Turizmin ana geçim kaynakları olan adalılar merkezin açılmasına tepki gösterdi. Protestocular ile güvenlik güçleri arasında olaylar çıkarken, polis kalabalıklara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.
Fransa’nın Manş Tüneli yakınındaki sığınmacı kampını kapatma kararı Belçika yöneticilerini harekete geçirdi. Sığınmacıların Belçika’ya geçmesini engellemek için Fransa sınırında geçici kontrole başlandı.
AB ülkelerinden Almanya, Macaristan, Danimarka, Slovenya ve İsveç’ten sonra kontrole başlayan Belçika’da hükümetten yapılan açıklamada, Fransa’nın kuzeyindeki Calais kampının dağıtılmasından kaynaklanacak sığınmacı akınını önlemek için bugünden itibaren kontrollerin başlatıldığı bildirildi.
Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, “Ne pahasına olursa olsun Belçika’da çadır kamplar kurulmasını engelleyeceğiz” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook