Avusturya göçmen kotası planını uygulamakta kararlıVisegrad’dan Schengen’i tehlikeye atan öneri

Avusturya hükümeti, ülkeye gelen mültecilerin sayısına kısıtlama getirme kararını uygulamakta kararlı. Mülteci akınıyla mücadele için geçişlere kota uygulanması gerektiğini savunan Avusturya, Spielfeld sınır kontrol noktasının ardından diğer sınır kapılarında da kısıtlamaları devreye sokmaya hazırlanıyor.
Oysa Kasım 2015’teki AB-Türkiye zirvesinde varılan anlaşmanın AB üyeleri arasındaki kısmında, her üye ülkenin belli sayıda mülteciyi kabul etmesi ve ülkeler için mülteci kotalarının artırılması yer alıyordu.
Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag dün Visegrad Grubu zirvesine ev sahipliği yaptı. Üye ülkeler Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Polonya ve Slovakya’nın başbakanları grubun 25. kuruluş yıldönümü için birlikte pasta kesti.
Toplantının ana gündem maddesi ise Suriye’den gelen göç dalgasına karşı alınacak önlemlerdi. Türkiye’den geçtikten sonra Yunanistan ve Bulgaristan yolunu kullanarak Makedonya’ya ulaşmaya çalışan kaçak göçmenlerin nasıl durdurulacağı konusu ele alındı. Dört ülkenin dünkü toplantısından çıkan sonuç bildirgesinde Makedonya’nın Avrupa Birliği üyesi Yunanistan ve Bulgaristan ile sınırlarını kapatması gibi öneriler yer aldı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook