Ege Denizi her gün ortalama iki sığınmacı çocuğa mezar oluyorİsrail askerleri mülteci kampını bastı

Birleşmiş Milletler, 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi’nin Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken cesedinin geçen yıl eylül ayında kıyıya vurması sonrasında her gün ortalama iki sığınmacı çocuğun Ege Denizi’nde boğulduğunu açıkladı.
Uluslararası Göç Örgütü (IOM), BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve BM Çocuklara Yardım Fonu tarafından yapılan ortak açıklamada, geçen eylül ayından bu yana 340’dan fazla sığınmacı çocuğun daha boğularak hayatını kaybettiği belirtildi.
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü (BMMYK) William Spindler yaptığı açıklamada ayrıca 2016 yılının ilk 6 haftasında 410 kişinin boğulduğunu 80 bin kişinin ise Yunanistan’a geçmeyi başardığını dile getirdi.
Batı Şeria’da El-Emari Mülteci Kampı’na baskın düzenleyen İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu en az 20 kişi yaralandı. Başından vurulan yaralılardan birinin durumu ciddiyetini koruyor.
Görgü tanıkları kamptaki bir evi kuşatan İsrail askerleriyle bölge sakinleri arasında çatışma çıktığını aktardı. Olayda İsrailli askerler Filistinlilere müdahalede plastik mermi kullandı. İsrail güçlerinin Um Şerayat mahallesine de baskın düzenlediği ve çatışmaların yaşandığı belirtildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook