Avrupa Konseyi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ülkede sığınmacılara, Türklere ve Romanlara yönelik nefret suçlarına karşı mücadele etmesi çağrısında bulunduBulgaristan Başbakanı Borisov: “AB’nin sınırlarını mültecilere derhal kapatması gerekiyor” dedi

Avrupa Konseyi, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne (GKRY) ülkede sığınmacılara, Türklere ve Romanlara yönelik nefret suçlarına karşı mücadele etmesi çağrısında bulundu.
Avrupa Konseyi Ulusal Azınlıklar Komitesi (FCNM) bugün yayımladığı raporda, GKRY’ye ülkede artan nefret suçlarının önüne geçmek için güvenlik güçlerine insan hakları konusunda eğitim vermesi çağrısı yaptı. Komiteden yapılan açıklamada, “Kıbrıs’ta şiddet ve sığınmacılara yönelik ırkçı karakterdeki nefret suçunun sürekli olarak işlendiği görülmektedir. Bu şiddet ve nefret suçu sığınmacıların yanı sıra Kıbrıslı Türklere ve Romanlara da uygulanmaktadır” ifadesi kullanıldı.
Hem Avrupa Parlamentosu, hem Bulgaristan Parlamentosu’nun ilk oturumlarında esas gündem maddesi mülteci krizi oldu. AB’nin Aralık zirvesinin sonucu ile ilgili Avurupa Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker ve AB Konsey Başkanı Donald Tusk, Avrupa liderlerini göçmen ve mülteci krizinin üstesinden gelemedikleri için eleştirdiler.
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, AB’nin sınırlarını mültecilere kapatması gerektiği görüşünde. Borisov Meclis’te konuşurken artık ne Dublin anlaşmalarının ne de kota ile dağıtım sisteminin işlemediğini öne sürdü.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook