İsveç’te ırkçı parti olarak bilinen “İsveç Demokratları” partisi, mültecilerin gelişini engellemek için Yunanistan’ın Midilli adasına giderek, Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilere bildiri dağıttıUluslararası Af Örgütü, “Hollanda’nın Türkiye’ye ‘mülteci iade’ planı ahlaken iflas demektir” açıklamasında bulundu

İsveç’te ırkçı parti olarak bilinen “İsveç Demokratları” partisi, mültecilerin gelişini engellemek için Yunanistan’ın Midilli adasına giderek, Avrupa’ya geçmeye çalışan mültecilere bildiri dağıttı. Partinin doğruladığı bildiride, ırkçı içerikler yer alıyor. Dağıtılan bildirilerde mültecilere “iş yok, para yok, ev yok” deniyor. Parti ayrıca Suriyeli göçmenlerin yoğun olarak bulunduğu AB ülkelerinin 20 değişik yerinde de bildiri dağıtıyor. Geçen hafta ırkçı partinin Midilli adasında bildiri dağıttığı söylentisinin sosyal medyada yayılmasından ardından parti yönetimi yorum yapmaktan kaçınmıştı.
Irkçı partinin dağıttığı bildiride helal et kesiminin ve tesettür giyimin yasaklanacağı gibi asılsız bilgiler yer alıyor. Irkçı partinin 15 Ekim’de aldığı kararla faaliyetlerinin parlamento dışında yoğunlaştırılması kararlaştırılmıştı.
Uluslararası Af Örgütü, Avrupa’ya yönelik benzeri görülmemiş mülteci akını ile mücadele için Avrupa Birliği dönem başkanı Hollanda tarafından ortaya atılan ve mülteci ile sığınmacıların Yunanistan üzerinden Türkiye’ye yasadışı bir şekilde geri gönderilmesini öngören yeni planla ilgili bir uyarıda bulundu.
Örgüt tarafından yapılan açıklamada, “Sığınma başvurusu süreci veya erişimi olmaksızın onbinlerce kişiyi güvenli üçüncü ülke olarak anılan Türkiye’ye, Yunanistan üzerinden feribotlarla geri gönderilmesini içeren plan hem Avrupa hem de uluslararası hukuku pervasızca ihlal edecektir” denildi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook