Almanya’ya ulaşan mülteciler hayatlarına yeni sorunlarla devam ediyorAvrupa mültecileri engellemek için yol arıyor

Almanya’ya anneleri Khawla Kareem ile Şam’da başladıkları zorlu yolculuğun ardından ulaşmayı başaran 15-19 yaşları arasındaki dört kardeş şu anda ülkede çalışamıyor. Aynı zamanda ülkeden ayrılmalarına da izin verilmiyor.
Reem Habaşiye durumlarını, “Sadece oturuyor ve zaman öldürüyoruz. Sığınma süreciyle ilgili herhangi bir şey yapmadık.” şeklinde açıklıyor. Bu sırada gönüllüler ise battaniye, meyve, aspirin gibi ihtiyaçlarını karşılayarak aileye ve aynı durumdaki mültecilere yardımcı olmaya çalışıyor. Gönüllüler aynı zamanda bur toplama merkezinde kalanlara Almanca kitaplar getirerek onları ülkeye hazırlamayı hedefliyor.
Macaristan İçişleri Bakanı Sandor Pinter, Avusturya’nın sığınmacı sayısında sınırlamaya gitmesinin durumu kolaylaştırmayacağını söyledi. Pinter ve Sırp mevkidaşı Nejobsa Stefanovic, iki ülke sınırındaki Röszke kentinde bir araya geldi.
Görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Pinter, sığınmacı krizinin önümüzdeki dönemde de önemli bir problem olarak kalacağı konusunda mevkidaşı ile hemfikir olduklarını belirterek ”Avusturya hükümetinin sığınmacı sayısında sınırlamaya gittiğini açıklaması durumu kolaylaştırmayacak. Bu yüzden sınırlarımızı korumak için hazırlanmamız gerekiyor” dedi.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook