İspanyol Kardinal mülteciler için ‘Truva Atı’ benzetmesi yaptıAvrupa Komisyonu Macaristan’ın “kota referandumu” kararını eleştirdi

Valencia Başpiskoposu Kardinal Antonio Canizares, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Avrupa’ya sığınanları “-Truva atı’na benzetti. Forum Europa adlı kuruluşun düzenlediği etkinlikte konuşan Canizares “Avrupa’da bize ne oluyor? Bu göçmen ve mülteci istilası tamamen masum mu? Bir kaç sene sonra Avrupa nerede olacak?” sorularını yöneltti.
Avrupa’ya sığınanların çok azının kendi ülkesinde kötü muameleye maruz kaldığını iddia eden İspanyol Kardinal, “Bu insanların gelmesi aslında Avrupa toplumları, özellikle İspanyol toplumu için bir Truva atıdır. Hepsinin geçmesine izin vermeyelim. Şu anda mültecilere ev sahipliği yapmak iyi görünebilir, ancak arkasında ne olduğunu bilmek lazım.” diye ekledi.
Avrupa Komisyonu, Macaristan’ın Avrupa Birliği’nin (AB) kota önerisini referanduma götürme kararını eleştirdi. Macaristan Başbakanı Viktor Orban geçtiğimiz gün Avrupa Birliği’nin sığınmacıların üye ülkeler arasında dağıtımında uygulamak istediği zorunlu kotayı referanduma sunacaklarını duyurmuştu.
Konuyla ilgili açıklama yapan Avrupa Komisyonu’ndan Natasha Bertaud, “Biz, Macaristan’ında dahil olduğu üye ülkeler tarafından AB antlaşmaları çerçevesinde alınan bir kararın, tekrar bir karar verme sürecine dahil edilmesini anlayamıyoruz” dedi.
Bu sırada Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, bazı AB kurumlarının ellerindeki gücü kötüye kullanarak, Avrupalıların iradesine rağmen kıtanın kültürel ve dini haritasını değiştirecek kararları empoze etmeye çalıştığını savundu.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook