Uluslararası Af Örgütü, PYD’nin savaş suçu işlediğini açıkladı

Uluslararası Af Örgütü’nün Suriye’nin kuzeyine gönderdiği ‘Gerçekleri Araştırma Komitesi’nin hazırladığı rapora göre, bölgede öz yönetim ilan eden PYD, binlerce sivili zorla göç ettirdi ve evlerini yıktı. Af Örgütü’ne göre, ‘ABD’nin terörle mücadele müttefiki’ PYD’nin bu ihlâlleri, savaş suçu sayılabilecek derecede.
Af Örgütü Uzmanı Lama Fakih raporla ilgili şöyle konuştu:
“Özerk Yönetim, sivillerin evlerini bilerek yıkarak, bazı durumlarda köyleri tamamen yakıp yerle bir ederek, sakinlerini meşru hiçbir askeri zemine dayanmadan yerinden ederek savaş suçuna tekabül eden saldırılarla otoritesini suiistimal edip uluslararası insani hukuku yüzsüzce hiçe sayıyor.
Özerk yönetim, IŞİD ile savaşta arada sıkışan insanların haklarını çiğnemiş gibi görünüyor. Savaş sonucunda gerçekleşmeyen yoğun bir göç ve yıkım tespit ettik. Rapor, IŞİD’in elinden alınan köylerdeki sivillere ya da bölge azınlıklarına yönelik kasıtlı ve organize kitlesel cezalandırma kampanyası olduğunu kanıtlarla tespit etti.”
Raporda, PYD’nin tamamen yıktığı köylerin bir yıl arayla karşılaştırılmalı uydu görüntülerine de yer verildi. Af Örgütü’ne göre, görüntüler, evlerin kasıtlı olarak yıkıldığını ortaya koydu. Bazı evlerin ateşe verildiği de kaydedildi.
Haseke kentine bağlı Tel Hamis’in kırsalında yer alan Hüseyniye, neredeyse tamamen yıkılan köylerin arasında. Köyün 224 evinden sadece 14’ü ayakta kaldı.

Visit Us On TwitterVisit Us On Facebook